Nowy numer 49/2020 Archiwum

Patriotyczne i śpiewnie

W Tłuchowie uczczono 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Korowód pocztów sztandarowych - jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie - wyruszył sprzed Urzędu Gminy, a poprowadziła go Gminno-Parafialna Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Jankowskiego. Najpierw złożono wieńce i zapalono znicze przy pomniku Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej w centrum Tłuchowa, następnie - przy mogile powstańców styczniowych, znajdującej się obok kościoła. W świątyni została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował i kazanie wygłosił ks. kan. Andrzej Zakrzewski, proboszcz.

Dalsze obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie zorganizowano XIII Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Wzięło w nim udział 4 solistów i 9 zespołów wokalnych. W repertuarze lokalnych artystów, począwszy od uczniów szkół podstawowych, aż po chór klubu seniora "Vena", znalazły się zarówno znane, jak i te najbardziej wyszukane pieśni patriotyczne i religijne. 11-listopadowa chwila zadumy z piosenką skłoniła tłuchowian do refleksji nad przeszłością ojczyzny oraz jej zmaganiem o wolność i niepodległość.

Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej organizowany jest w Tłuchowie od 2004 r. Jego pomysłodawcą jest proboszcz ks. Zakrzewski. O niesłabnącej popularności tego wydarzenia świadczy nie tylko duża frekwencja mieszkańców gminy, ale także zaangażowanie widowni we wspólny śpiew. Kontynuowana od 13 lat inicjatywa jest zatem nie tylko śpiewającą lekcją historii i patriotyzmu, ale doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama