Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dzień dumy z polskości

Lokalne uroczystości 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały według ceremoniału strzeleckiego.

Jubileusz 20. rocznicy powstania Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk wpisał się w miejsko-powiatowe obchody historycznej daty 11 listopada 1918 roku. Fakt ten docenił mł. insp. Sebastian Milewski.

- Bardzo cieszę się, że możemy w tak licznym gronie celebrować 98 lat niepodległości oraz okrągłą rocznicę założenia naszej jednostki. Oddajemy hołd marszałkowi Piłsudskiemu, jego żołnierzom, legionistom, strzelcom - mówił dowódca.

Tego dnia kilkunastu strzelców złożyło uroczyste przyrzeczenie strzeleckie, stając się pełnoprawnymi członkami Związku Strzeleckiego.

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego mówiono, na czym powinien polegać patriotyzm obecnych czasów. Okolicznościowe przemówienia rozpoczął starosta powiatu płońskiego. - Mogę sobie wyobrazić, co czuli Polacy w listopadzie 1918 roku, kiedy w końcu dane im było stać się obywatelami swojego własnego kraju, kiedy Polska stała się faktem, a nie jedynie tęsknotą i nadzieją - podkreślał Andrzej Stolpa, który definiował także pojęcie nowoczesnego patriotyzmu. - Patriotą jest się na co dzień, gdy szanuje się symbole narodowe, gdy dba się o ojczysty język. Patriotyzm XXI wieku to sumienna, dobrze wykonywana praca i przyzwoite życie - kontynuował starosta. - Ojcowie Niepodległej patrzą na nas z góry i pewnie oceniają, co robimy z krajem, któremu przywrócili wolność. Nie chciałbym, aby się na nas zawiedli...

Poseł Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wskazywał, że II RP wychowała wspaniałą młodzież, która dała dowód męstwa w II wojnie światowej. Polityk odniósł się również do bieżącej sytuacji w kraju. Mówił, że podziały to zjawisko powszechne, ale, jego zdaniem, należy czym prędzej likwidować znaczące różnice materialne w społeczeństwie. - Nie można dopuszczać do podziałów na tych, którzy są syci, i na tych, którzy są głodni, na tych, którzy jeżdżą na wakacje, i na tych, których na to nie stać. To jest nasze wspólne zadanie, żeby te różnice niwelować, aby Polska niepodległa była krajem równych szans, gdzie ten, który jest w potrzebie, nie pozostawał sam. Tak widzę polski nowoczesny patriotyzm - mówił.

W dalszej części uroczystości Narodowego Święta Niepodległości delegacje udały się na cmentarz parafialny, aby przy grobach poległych żołnierzy uczcić ich pamięć krótką modlitwą.

Członkowie JS 1006 Płońsk spotkali się w Miejskim Centrum Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości poświęconej 20-leciu istnienia jednostki. Najmłodsi wiekiem i stażem członkowie, uczniowie I klasy "orlęcej" w Gimnazjum nr 2 im. Bolesława Chrobrego odebrali książeczki strzeleckie z rąk mł. insp. Milewskiego w towarzystwie burmistrza Andrzeja Pietrasika i dyrektor Joanny Szczepańskiej. Dowódca wręczył również strzelcom Odznaki Honorowe Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama