GN 24/2018 Archiwum

Świętuj wolną Polskę

Płockie obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości już się rozpoczęły.

Dziś, 10 listopada przed południem w centrum Płocka odbył się X Bieg Niepodległości „Pobiegnij z biało-czerwoną”, który rozpoczął się i zakończył na placu Obrońców Warszawy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jeszcze dzisiaj Muzeum Mazowieckie (Tumska 8) zaprasza na wieczór poezji i pieśni niepodległościowej zatytułowany „Posłuchaj wnuczku”; początek o godz. 17.

O godz. 19, w bazylice katedralnej rozpocznie się wyjątkowy koncert „Chrzest Mieszka Księcia Polskiego” w wykonaniu światowej sławy kantora Marcela Pérèsa oraz chóru męskiego, złożonego z członków grup śpiewaczych: „Bractwo Różanego Wianka” i „Jerycho”, pod dyrekcją Bartosza Izbickiego.

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w katedrze, o godz. 10 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Po niej, przy Płycie Nieznanego Żołnierza odbędzie się ceremonia patriotyczna: podniesienie flagi, wystąpienie Prezydenta Miasta, złożenie kwiatów przez delegacje, salwa wystrzałów na vivat oraz defilada pododdziałów.

W południe, na Starym Rynku rozpocznie się świętowanie: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wł. Broniewskiego), degustacja rosołu z gęsiny przygotowanej wspólnie przez płocczan i restaurację Estera; będą też rozprowadzane „marcelinki” (Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7).

O godz. 19 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Kolegialna 23) rozpocznie się koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Janusza Przybylskiego z udziałem Klaudiusza Barana (bandoneon). W programie znajdą się kompozycje Astora Piazzolli, Feliksa Nowowiejskiego i Edwarda Elgara.

W płockich parafiach odbędą się wieczorne spotkania tzw. „ogniska patriotyzmu”.

A w sobotę, 12 listopada, odbędzie się Płocki Rajd Rowerowy Niepodległości. Start o godz. 12 z Placu Obrońców Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma