Nowy numer 15/2024 Archiwum

Śpiewy naszego chrztu

Światowej sławy kantor - Marcel Pérès oraz członkowie zespołów Jerycho i Bractwo Czerwonego Wianka wystąpią w Płocku z wyjątkowym koncertem.

Już w najbliższy czwartek, 10 listopada w płockiej katedrze odbędzie się koncert zatytułowany „Chrzest Mieszka - księcia polskiego”. Gwiazdą tego wydarzenia będzie Marcel Pérès, wybitny kantor, kompozytor i działacz na rzecz kultury, którego płocka publiczność miała okazję usłyszeć 12 lat temu podczas Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Pochodzący z Algierii artysta specjalizuje się w muzyce średniowiecznej, jest założycielem Ensamble Organum, z którym nagrał około 40 płyt, docenionych wieloma prestiżowym nagrodami. W 2001 r. dzięki Pérèsowi rozpoczęło działalność Centrum Badań nad Muzyką Dawną w pobenedyktyńskim opactwie w Moissac.

Podczas czwartkowego koncertu wystąpi także chór męski, złożony z członków zespołu Jerycho, pod dyrekcją Bartosza Izbickiego oraz grupy śpiewaczej Bractwo Różanego Wianka, działającego przy Stowarzyszeniu Muzyka Dawna w Jarosławiu.

Artyści wykonają podczas płockiego koncertu pieśni, które najprawdopodobniej były śpiewane podczas liturgii chrzcielnej Mieszka I w 966 r., w Wigilię Paschalną. Skąd wiadomo, jak je zrekonstruować? „Kto śpiewał podczas chrztu Księcia Polski oczywiście nie wiemy, ale możemy się domyślać, że byli to duchowni z otoczenia Dobrawy - Czesi, a zapewne także i Bawarczycy. Diecezja praska była w owym czasie zależna od arcybiskupstwa w Ratyzbonie, na którego czele stał tradycyjnie mnich - opat od św. Emmerama. Wpływ tego opactwa oraz biskupstw bawarskich na liturgię diecezjalną w Wielkopolsce widoczny jest wciąż w późnośredniowiecznych księgach z Poznania i Gniezna. Przy baptysterium Mieszka chorał śpiewano zatem po „bawarsku” - pisze w komentarzu do wydarzenia muzykolog Jakub Kubieniec.

Program koncertu oparty jest na najstarszych rękopisach muzycznych: graduałach, antyfonarzach z Ratyzbony i Essen. Wydarzenie, którego organizatorami są Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu i POKiS, jest częścią większego projektu „Chrzest Polski - muzyczne korzenie i dziedzictwo”. W ramach tego projektu przebadano najstarsze źródła polskiej muzyki kościelnej, które potem stworzyły repertuar serii koncertów odbywających się w październiku i listopadzie w kilku miastach w Polsce, m.in. w Krakowie, Jarosławiu, Sandomierzu, Warszawie i właśnie w Płocku.

Płocki koncert w bazylice katedralnej odbędzie się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o godz. 19. Patronatem honorowym objęli go:Biskup Płocki i Prezydent Miasta Płocka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy