W Makowie Mazowieckim podsumowano piąty i ostatni projekt, dotyczący obecności kultury żydowskiej na tym terenie.
Projekt nosił nazwę "Maków przez wieki – Spotkanie z kulturą żydowska dawnego Makowa"; realizowany był w ramach konkursu "Z inicjatywą zaprojektuj Dom Kultury". Jego celem było przygotowanie działań o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym, związanych z makowską społecznością żydowską. W projekcie przewidziano szereg atrakcji.
Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawej grze miejskiej "Testament Pana Jeremiasza". - Bohaterami gry byli makowscy Żydzi, którzy zamieszkiwali to miasto od XVI wieku aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Naszym zadaniem było skompletowanie testamentu makowskiego Żyda Jeremiasza napisanego do swojej wnuczki. Odszukaliśmy wiele dawnych, zapomnianych miejsc związanych z kulturą żydowską, m.in. domu Rabina oraz Starą Bożnicę w centrum Rynku - mówi Kacper Łaskarzewski, jeden z uczestników gry miejskiej. - Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie "Szkoła dialogu", zatem ta gra była dopełnieniem tego projektu, przez co utrwaliliśmy wiedzę zdobytą podczas realizacji tego programu.
- Kultura żydowska wpisała się na dobre w krajobraz naszego miasta i od XVI w. mieszkańcy, którzy są pochodzenia żydowskiego, wraz z mieszkańcami Makowa żyli razem. Stąd tak wiele łączy miasto ze społecznością żydowską. Jest wiele pięknych miejsc, które pozostały z tamtych czasów. Zadania były bardzo trudne, jednak dawały szansę na rozbudzenie zainteresowań i były świetną okazją, by poszerzyć wiedzę na temat wielokulturowości naszego miasta - uważa Ewa Konarzewska, nauczycielka Zespołu Szkół nr 1. W grze miejskiej wzięła udział młodzież szkół gimnazjalnych, licealnych oraz uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W trakcie spotkania odbyły się także: degustacja potraw żydowskich, gry i zabawy dla dzieci, wystawa fotografii starego Makowa, warsztaty z kultury żydowskiej prowadzone przez Annę Rozenfeld, badaczkę, tłumaczkę i lektorkę języka jidysz. Na spotkaniu z młodzieżą przypomniała zwyczaje żydowskie oraz przybliżyła język jidysz. Obecnie artystka aktywnie działa na rzecz ratowania spuścizny tego języka w poezji, literaturze, muzyce i sztuce.
Projekt realizowany był przez Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej i Zespół Szkół nr 2, we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. ŻAK.
- Jestem bardzo zadowolony ze spotkania w Zespole Szkół nr. 2. Mogłem dowiedzieć się paru ciekawostek o kulturze żydowskiej oraz poznać kilka prostych słów. Wziąłem również udział w znakomitych grach i zabawach. Miałem również okazję popróbować pysznych potraw kuchni żydowskiej, które bardzo mi smakowały - mówi Tymoteusz Bednarowski.