Nowy numer 13/2024 Archiwum

W milenijnym Gąbinie

W kościele-wotum wdzięczności diecezji płockiej za 1000. rocznicę chrztu Polski bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św.

Minęło 50 lat od chwili, gdy bp Bogdan Sikorski dokonał konsekracji kościoła w parafii św. Mikołaja w Gąbinie. Parafianie uczcili tę rocznicę z bp. Mirosławem Milewskim.

Witając w imieniu rady parafialnej, Tadeusz Żerowski przybliżył historię kościoła i parafii stwierdzając, że świątynia została zbudowana z potrzeby serca. Poprzednią zniszczyli Niemcy w 1941 roku. podczas II wojny światowej. Wspomniał poprzednie gąbińskie kościoły, ten z 1943 roku, wcześniejszy z 1890 roku, który spłonął w nocy 8 marca 1913 roku, i ten budowany przez kolejne 20 lat – przez ks. Bronisława Kaczorowskiego, a ukończony przez ks. Władysława Turowskiego, z wieżą wysoką na 60 metrów – konsekrowany przez bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, a rozebrany przez Niemców latem 1941 roku. Na gruzach rozebranej świątyni wzniesiono prowizoryczną już tylko kaplicę w 1945 roku. Staraniem ks. Wacława Woźniaka, proboszcza w latach 1948-1954, uzyskano pozwolenie na budowę nowego kościoła, jednak to nie on rozpoczął – zmarł bowiem 9 czerwca 1955 roku w wieku 62 lat, a ks. Stefan Budczyński rozpoczął budowę w 1957 roku. W Boże Narodzenie 1962 roku po raz pierwszy w nowym kościele rozbrzmiały kolędy, w 1965 roku bp Bogdan Sikorski dokonał poświęcenia wnętrza świątyni, a 16 października 1966 roku odbyła się konsekracja, w obecności 72 kapłanów i 7 tysięcy wiernych, co zostało zaznaczone w kronice parafialnej z tego dnia. Konsekrowany kościół otrzymał nazwę "Kościół Tysiąclecia Chrztu Polski diecezji płockiej pw. Serca Jezusowego".

Na początku uroczystej liturgii przybliżono również wykonane ostatnio prace remontowe w kościele. Mówił o nich również w swojej homilii ks. biskup: - To ważne, że właśnie w ten sposób wspólnota parafii św. Mikołaja w Gąbinie postanowiła uczcić swoje „złote gody” z Chrystusem. Troska o kościół materialny jest niezbędna, aby parafia mogła trwać i się rozwijać. Ważne są oczywiście renowacje, remonty i przebudowy, ale znacznie ważniejsza jest renowacja duszy i serca. Kościół, to nie tylko ten odnowiony budynek, ale też, a może przede wszystkim, wspólnota, którą tu tworzycie. Nie może zabraknąć wewnętrznego życia z Bogiem, bo wtedy człowiek stanie się jedynie zbiorem biologicznych komórek. Budujmy więc siebie, jako duchową świątynię – miejsce przebywania z Bogiem, obcowania z nim, odczuwania jego troskliwej miłości, możliwości skrycia się w jego szeroko rozpostartych ramionach najlepszego Ojca – akcentował bp Milewski.

Wśród zaproszonych gości byli poprzedni wikariusze m.in. ks. kan. Wawrzyniec Ulanowski, który był świadkiem budowy kościoła, i proboszczowie - ks. kan. Jerzy Drozdowski, a także ks. prał. dr Stanisław Welenc, proboszcz gąbiński z lat 1985-1987. Byli też najstarsi kapłani pochodzący z Gąbina: ks. Andrzej Rojewski i ks. Jan Rogoziński. Kościół to nie tylko budynek, to przede wszystkim wspólnota, budowana na dobrych relacjach kapłana z wiernymi i za te dobre relacje w gminie i parafii dziękował ks. kan. Józefowi Szczecińskiemu burmistrz Krzysztof Jadczak.

W programie jubileuszowej uroczystości znalazł się także okolicznościowy koncert Chóru Miasta i Gminy Gąbin oraz zespołu "Moja Rodzina", a także wystawa zdjęć i archiwalnych zapisków ks. Stefana Budczyńskiego z lat budowy milenijnego kościoła w Gąbinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy