Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zdrowe powietrze w cenie

Niepokoi mieszkańców Płocka to, co czują i co widzą, gdy spoglądają na kominy Orlenu.

Dlatego radni miasta Płocka napisali do premier i ministra środowiska. Alarmują w sprawie przemysłowych zanieczyszczeń środowiska, a zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza, które jest odczuwalne i niepokoi mieszkańców Płocka. 22 września odnotowano rekordowo wysokie stężenie benzenu (organiczny związek chemiczny, używany m.in. w syntezie organicznej, jeden z najważniejszych rozpuszczalników, służy m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, barwników, leków, detergentów i pestycydów).

Do emisji przyznał się w komunikacie PKN Orlen SA, tłumacząc, że miała ona związek z remontem instalacji rafineryjnych i petrochemicznych. „Prosimy również o objęcie specjalnym nadzorem instytucji ustawowo zobligowanych do kontroli największych firm przemysłowych w tym zakresie, w szczególności Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Prosimy o rozważenie zmian przepisów prawnych, ułatwiających upoważnionym instytucjom przeprowadzanie skutecznych kontroli środowiskowych. Płock jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych środowiskowo miast w Polsce. Lokalizacja w naszym mieście największych zakładów rafineryjno-petrochemicznych skutkuje bardzo wysoką emisją niektórych zanieczyszczeń przemysłowych, m.in. CO2, SO2, PM10, PM2,5, węglowodorów oraz niklu. Mieszkańcy Płocka regularnie odczuwają skutki zanieczyszczonego środowiska. Płock jest liderem polskich statystyk umieralności na nowotwory płuc i oskrzeli spośród miast na prawach powiatu” – napisali do premier i ministra płoccy radni. Warto wspomnieć, że rada miasta przez ostatnie dwa lata nie przyjęła rocznych raportów WIOŚ o stanie środowiska w województwie mazowieckim. – Utraciliśmy zaufanie do instytucji nadzorujących dotychczas emisje przemysłowe w Płocku – stwierdzają radni. Warto przy tej okazji dodać, że również szpitalne statystyki pokazują, iż zachorowalność na raka płuc jest dwukrotnie wyższa w Płocku niż w innych miastach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma