GN 24/2018 Archiwum

Siedem dekad z książką

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu świętowała jubileusz 70 lat swego istnienia.

Podczas uroczystej gali "Biblioteka pod różą" było wiele życzeń, gratulacji i pełnych życzliwości słów. W multimedialnej prezentacjach przybyłym gościom przypomniano bogatą historię placówki. Swoimi wspomnieniami podzielił się Witold Deptała, którego mama uczestniczyła w organizowaniu biblioteki, w czym on także jej zresztą pomagał. Od początku swego istnienia Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu im. Zofii Nałkowskiej nie ograniczała swojej działalności do wypożyczania książek, spełniając także rolę lokalnego centrum kultury. Co ciekawe, przez wiele lat jej dyrektorem była Jadwiga Kotkowska – matka światowej sławy artysty plastyka, Stanisława Ostoi – Kotkowskiego.

Bibliotekarze przybliżyli też pełną niezwykle interesujących pomysłów bieżącą działalność swojej placówki. Jedno z największych przedsięwzięć stanowił zaproponowany czytelnikom, właśnie z okazji jubileuszu biblioteki cykl 7 podróży na 70-lecie, które pośrednio lub bezpośrednio związane były z ciekawymi zjawiskami literackimi, promując książkę i czytelnictwo. W ramach tego projektu odbywały się różnego rodzaju warsztaty, spotkania z autorami, wycieczki, wystawa i festyn. Ważą jego część stanowiła gra miejska "Podróże z K.O.S.T.K.Ą", przygotowana na Światowe Dni Młodzieży w diecezji we współpracy z Fundacją Scalam. Uczestniczący w niej wolontariusze ŚDM zostali wtedy zaproszeni przez bibliotekę do dalszej współpracy, która trwa do dnia dzisiejszego. Walnie przyczynili się m.in. do zrealizowania przybliżających działalność placówki filmów, które zaprezentowano podczas jubileuszowej gali.

Jej uczestnicy zostali też zapoznani z planami na przyszłość, które przedstawiła dyrektor Małgorzata Sobiesiak. Od początku swego istnienia biblioteka kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Obecnie zajmuje część pomieszczeń w gmachu urzędu miasta. Planowane jest przeniesienie biblioteki do budynku zajmowanego kiedyś przez kino „Światowid”, co umożliwiłoby ogromne poszerzenie oferty kulturalnej placówki. Związane jest to jednak z uzyskaniem funduszy wysokości 3 mln zł.

Uroczystość uświetnił recital w wykonaniu znanej aktorki Katarzyny Żak.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma