Nowy numer 44/2020 Archiwum

Trzęsienie ziemi w ratuszu

W Ciechanowie rozpadła się koalicja PiS-PSL, która od niemal dwóch lat rządziła w mieście. Został również odwołany ze stanowiska jeden z wiceprezydentów.

Prezydent miasta Krzysztof Kosiński (PSL) odwołał w czwartek swego II zastępcę Krzysztofa Kacprzaka - rekomendowanego na to stanowisko przez Prawo i Sprawiedliwość. - Decyzja ta oznacza koniec koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ciechanów - oznajmił poseł PiS Robert Kołakowski.

Dzień wcześniej rada nadzorcza Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odwołała prezesa tej miejskiej spółki - Zbigniewa Kędzierskiego, byłego szefa biura poselskiego posła Kołakowskiego. Z rad nadzorczych miejskich spółek komunalnych usunięto też dwóch członków rekomendowanych przez PiS.

Prezydent Kosiński nie przedstawił żadnych zarzutów odnośnie pracy swego dotychczasowego zastępcy. Oznajmił, że nadzór nad jego działami (m.in. edukacja i kultura) będzie sprawował osobiście, a nowy II zastępca raczej nie zostanie powołany w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

- To ewidentne zerwanie koalicji. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, bo prezydent Kosiński już od dawna zachowywał się w sposób nieprzychylny wobec Prawa i Sprawiedliwości i przede wszystkim nie realizował umowy koalicyjnej. Zbyt wiele różniło radnych PiS i PSL, chociażby stosunek do żołnierzy wyklętych, by koalicja w samorządzie miasta mogła przetrwać całą kadencję. Prezydent wielokrotnie publicznie atakował rząd Prawa i Sprawiedliwości, a pod jego "skrzydłami" wyrasta w Ciechanowie "Nowoczesna" i odradza się stary układ rządzący PO-PSL - poinformował poseł Robert Kołakowski w przesłanym mediom oświadczeniu.

Czwartkowa sesja Rady Miasta została przerwana. Obrady mają zostać wznowione 14 października. Koalicja PSL-PiS rządziła Ciechanowem od ostatnich wyborów samorządowych jesienią 2014 roku. Ludowcy zdobyli w nich 4 mandaty, a PiS - 12. Na razie nie wiadomo, jaka nowa koalicja powstanie. Prezydent Kosiński może na pewno liczyć na 6 głosów w radzie, 3 radnych należy do klubu „Razem dla Ciechanowa” (zostali wybrani z komitetu poprzedniego prezydenta miasta Waldemara Wardzińskiego - PO), pozostali zostali wybrani z PiS.

Jednak tajemnicą poliszynela jest, że radni Prawa i Sprawiedliwości są podzieleni. Nieoficjalnie określa się to jako podział na zwolenników skonfliktowanych ze sobą: posła Roberta Kołakowskiego i posłanki Anny Cicholskiej. Ta ostatnia już kilka miesięcy temu wnioskowała do prezydenta Kosińskiego o odwołanie ze stanowiska wiceprezydenta Krzysztofa Kacprzaka. Czy czwartkowa decyzja personalna prezydenta oznacza, że koalicja PSL-PiS może się odrodzić - tym razem pod pod patronatem posłanki Cicholskiej? Najbliższe miesiące powinny przynieść odpowiedź.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama