W Książnicy Płockiej można oglądać wystawę fotografii kapliczek i przydrożnych krzyży.
- Przez nasz konkurs i tę wystawę chcieliśmy przekazać atmosferę, tradycję i wiarę, która na naszej ziemi jest obecna od 1050 lat, a jej prostym, czytelnym i autentycznym przykładem są przydrożne kapliczki, krzyże i figury - mówiła w czasie otwarcia wystawy Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej. - To nieodłączne w polskim krajobrazie obiekty kultu, ale i szczególnego wzruszenia zarazem - dodała pani dyrektor.
- Tam, gdzie spotykamy katedry i kapliczki, tam dotykamy chrześcijaństwa - mówił na spotkaniu ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. - Pojawiają się one już w VII wieku, na początku były związane z kultem św. Marcina. Są znakiem otrzymanych łask, mają charakter wotywny, lub zostały wystawione na pamiątkę jakiegoś wydarzenia. Kapliczki i figury często były poświęcone Chrystusowi Panu, Matce Bożej, świętym: Rochowi czy Janowi Nepomucenowi. Za każdą z tych figur i stoi jakaś historia: uratowania z choroby czy wypadku, zarazy, śmierci. To punkt odniesienia do Pana Boga w naszej codzienności, a dziś trzeba dodać, że to również prosta i czytelna forma ewangelizacji - mówił ks. kan. Cegłowski.
Konkurs i wystawa fotografii przedstawiających przydrożne kapliczki, krzyże i figury to jedna z inicjatyw Książnicy Płockiej na 1050. rocznicę chrztu Polski. - W nich widać nastrój rozmodlonego Mazowsza. Te symbole wiary i nadziei otaczają nas. Warto je docenić i pytać o ciekawą historię ich powstania - mówił w czasie wernisażu wystawy fotograf Tomasz Gałązka. - Kapliczki, krzyże i figury to emocje związane z wiarą katolicką oraz konkretnymi przeżyciami i intencjami. Budowa każdej kapliczki wypływała z potrzeby serca - dodał Tomasz Gałązka, który od lat fotografuje te małą architekturę sakralną.
Na konkurs nadesłano 95 prac. W kategorii młodzieży zostały nagrodzone: Weronika Więckowska z Daniszewa i Natalia Matusiak z miejscowości Podlasie k. Łącka. W kategorii dorosłych: Przemysław Grzelak z Sierpca, Agata Warczachowska z miescowości Żuki k. Mochowa i Mateusz Serafin z Mławy. Wyróżnienie otrzymała Janina Franciszka Antoszkiewicz z Ogorzelic k. Proboszczewic.
Wystawę można oglądać w Książnicy Płockiej do końca listopada.