Nowy numer 48/2020 Archiwum

Niezłomni nie giną

Przed świątynią parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie uroczyście odsłonięto pomnik ku czci żołnierzy wyklętych. Jego poświęcenia dokonał ks. dziekan Kazimierz Ziółkowski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji żołnierzy podziemia. W liturgii oraz w odsłonięciu pomnika wzięli udział m.in.: władze samorządowe, organizacje kombatanckie, rekonstruktorzy i mieszkańcy Mławy. Wśród gości znaleźli się także Waldemar Brenda, kierownik Delegatury IPN w Olsztynie oraz Mirosław Widlicki, wiceprezes Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była obecna także posłanka Anna Cicholska oraz były poseł Mirosław Koźlakiewicz.

O żołnierzach podziemia i głównych celach ich walki mówił Michał Nowakowski, przedstawiciel komitetu budowy. - W okresie PRL tamci żołnierze byli wymazywani z kart historii i skazani na zapomnienie. Dzisiaj jest inaczej, dzisiaj o żołnierzach wyklętych mówimy "Niezłomni" i dzisiaj w wolnej Polsce oddajemy im cześć - powiedział Nowakowski. Z kolei prof. Ryszard Juszkiewicz przypomniał historię działalności konspiracyjnej w Mławie i okolicach. Pomnik pobłogosławił ks. dziekan Kazimierz Ziółkowski. Apelem poległych zebrani uczcili pamięć o żołnierzy, którzy zginęli w obronie ojczyzny, a harcerze zapalone znicze zanieśli do tablic upamiętniających żołnierzy podziemia na terenie całego miasta.

Na pomniku umieszczono m.in. flagę narodową oraz wojskowego orła. Na samym dole zaś znajdują się tabliczki z nazwami organizacji podziemia, które na terenie powiatu mławskiego miały największe znaczenie. Pomnik powstał dzięki wysiłkom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama