Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Z ziemi do nieba

Wdzięczni rolnicy przynieśli do ołtarza owoc ziemi i pracy rąk w Wieczfni Kościelnej.

Najpierw barwny korowód wieńców, później bogata procesja darów do ołtarza, wreszcie przekazanie chleba i dzielenie się nim – tak wyglądały diecezjalne dożynki, a zarazem gminne święto plonów w Wieczfni Kościelnej. I choć nie był to łatwy rok, to rolnicy przynieśli okazałe wieńce i pachnące bochny chleba.

– Ta diecezjalna uroczystość jest dziękczynieniem za plony oraz wyrazem naszej miłości do Boga i ziemi ojczystej – mówił ks. Sławomir Krasiński, proboszcz parafii. – Zgromadziliśmy się, aby dziękować za tegoroczne zbiory, za „z-boże”, a więc za to, co w żniwnym trudzie „z Bożego” obdarowania, „z Bożej” łaski zebraliście. Msza św. jest sercem dożynek, bo pozwala nam zachować świadomość, że w żniwach łączy się zawsze to, co ludzkie, z tym, co Boskie. Bo przecież pracujecie, krzątacie się wokół Bożego cudu – mówił w czasie Mszy św. bp Piotr Libera. Biskup zwrócił uwagę, że ludzie wsi stają przed Bogiem w pokorze i dziękczynieniu, świadomi, że wszystko, co mają, jest Bożym darem. Starostami dożynek byli Aldona i Tomasz Turowscy z Turowa. Odmówili oni modlitwę dziękczynną za żniwa i pracę rolniczą. – Panie Jezu, nasze pokorne dzięki Ci składamy za cierpliwość w pracy, za wytrwałość, za sens naszego trudu i za zdrowie nam użyczone, tak niezbędne w naszej rolniczej pracy. Pomóż nam nadal, by praca modlitwą była, byśmy jej świętością się ubogacili, a z pól do ludzi lepsi powracali – modlili się starostwie dożynek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma