Korowód dożynkowych wieńców, bogata procesja darów do ołtarza i chleb, którego starczyło dla wszystkich - to główne akcenty diecezjalnego święta plonów w Wieczfni Kościelnej.
- Zgromadziliśmy się, aby dziękować za tegoroczne zbiory, za "z-boże", a więc za to, co w żniwnym trudzie jest "z Bożego" obdarowania, "z Bożej" łaski Anno Domini 2016 zebraliście. Dlatego centrum dożynek jest zawsze Eucharystia dożynkowa. Msza św. jest zawsze sercem dożynek, bo powala nam zachować świadomość, że w żniwach łączy się zawsze to, co ludzkie z tym, co Boskie. Bo przecież w całej tej pracy na roli jest również świadomość tego, że pracujecie, krzątacie się wokół Bożego cudu – mówił w czasie homilii biskup płocki.
Zwrócił również uwagę na sprawę wychowania młodego pokolenia mówiąc, że w jego kształtowaniu miłość Boża winna być stawiana ponad wszystko. – Pan Jezus wciąż uczy: tak, grzech jest straszny, ale nie ma innej drogi, niż przebaczenie, niż pojednanie, niż bycie miłosiernym jak Ojciec! "Miłosierni jak Ojciec" to zawołanie wciąż trwającego Jubileuszu Miłosierdzia. Więc gdy przyjedzie ten moment, zbierz ten swój kąkol razem z pszenicą, oddziel to, oczyść, spal i wróć. I niech będzie pojednanie, przebaczenie, miłosierdzie. Takich cudów też potrzeba, żeby można było naprawdę dziękować za "z-boże", za cud, który z Bożego obdarowania otrzymaliśmy – akcentował ks. biskup.
Mówił o potrzebie docenienia niedzieli jako dnia wolnego od pracy, także na wsi. – Niech ludzie dowiedzą się z tych dożynek, że rolnicze rodziny chcą podtrzymywać to, dzięki czemu trwamy od 1050 lat, jako naród, a mianowicie: tradycję wiary, modlitwy, rzetelnej pracy i patriotyzmu. Niech się również dowiedzą, że polski rolnik zwłaszcza w tym trudnym, suchym roku jak ten – potrzebuje większej pomocy ze strony państwa, ze strony Unii – zwracał uwagę.
- Niech nam pobłogosławi Ta, której w tym roku na nowo zawierzyliśmy. Jakże nie wspominać tych pięknych chwil Jej nawiedzenia! I jak wymownym znakiem Jej Matczynej pamięci – mówił na zakończenie bp Piotr.
Tuż przed Mszą św. pasterz Kościoła płockiego poświęcił dożynkowe wieńce, które przywieźli ze sobą rolnicy z całej diecezji. Modlitwę dziękczynną za plony oraz prośbę o wytrwanie w pracy na roli i ochronę od nieszczęść wypowiedzieli w imieniu wszystkich zebranych starostowie tegorocznych dożynek diecezjalnych: Aldona i Tomasz Turowscy z Turowa. Do rolników skierował słowa również Jan Warecki, wójt gminy Wieczfnia Kościelna. Po Mszy św. nastąpił symboliczny obrzęd dzielenia się chlebem.