GN 43/2020 Archiwum

Kiedy Komunia?

Biskup płocki wydał komunikat w sprawie terminu uroczystości komunijnych w diecezji.

Już w tym roku Uroczyste Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu św. będą przeżywali, jak to miało miejsce dawniej, uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej, a wraz z nimi, wyjątkowo w tym roku - uczniowie klas piątych.

Te zmiany są spowodowane planowanymi zmianami w polskim szkolnictwie. O tym pisze szerzej bp Piotr Libera w specjalnym komunikacie, który 11 września jest odczytywany we wszystkich kościołach diecezji płockiej. Oto jego treść:

"Drodzy diecezjanie, na koniec minionego roku szkolnego dowiedzieliśmy się o tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje reformę systemy oświaty w Polsce. Jednym z kluczowych założeń tej reformy jest przywrócenie ośmioklasowych szkół podstawowych. W tej sytuacji uchylony został sens wiązania uroczystości Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego z zakończeniem drugiego etapu edukacyjnego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Dlatego po zasięgnięciu opinii Diecezjalnej Rady Katechetycznej i wysłuchaniu głosu wielu duszpasterzy z diecezji, podjąłem decyzję o przesunięciu tej uroczystości, już od bieżącego roku szkolnego, na zakończenie klasy czwartej. Klasa czwarta, zgodnie z planowaną reformą, kończyć będzie pierwszy etap edukacyjny w szkole podstawowej. W praktyce będzie to oznaczać, iż przygotowanie do uroczystego Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych obejmie w tym roku dwa roczniki - klasę czwartą i piątą. W ten sposób przywracamy na nowo naszą starą tradycję, zapoczątkowaną jeszcze przez błogosławionego abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Jeżeli zaś chodzi o pierwszą Komunię św., to w roku szkolnym 2016/2017 pozostaje na zakończenie klasy III.

Drodzy Rodzice, jako wasz biskup bardzo liczę na Waszą pomoc i włączenie się w organizację przygotowania Waszych dzieci do uroczystego Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu świętego. Bardzo proszę Was o otwartość na współpracę z katechetami i duszpasterzami, którzy będą bezpośrednio odpowiedzialni za katechezę przygotowującą Wasze dzieci do tej uroczystości. Ufam, że owocem tej współpracy będzie rozwój duchowego dobra waszych dzieci, umocnienie ich wiary oraz pogłębienie więzi z Kościołem, do którego zostali włączeni przez sakrament chrztu świętego" - napisał w komunikacie bp Piotr Libera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama