Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z Fryderykiem w XXI wiek

Od dziś kolejna seria koncertów w ramach Chopinianów w Płocku i mistrzowskie wykonania etiud.

Jak wyjaśnia Lech Dzierżanowski, który odpowiada za koncepcję artystyczną Chopinianów, etiuda jest gatunkiem ambiwalentnym. „Każdy adept pianistyki pamięta swoje zmagania z etiudami Cramera, Clementiego i przede wszystkim Czernego, których metodyczność zwykle idzie w parze z brakiem większej wartości artystycznej. Ale z drugiej strony etiudy Chopina, Liszta, Rachmaninowa, Skriabina, Schumana i Szymanowskiego stanowią nie tylko okazję do wirtuozowskiego popisu ale też i wspaniałe arcydzieła sztuki kompozytorskiej” - pisze Dzierżanowski.

Już dziś w płockim Opactwie Pobenedyktyńskim zabrzmią utwory Franciszka Liszta i Sergiusza Rachmaninowa i oczywiście genialne etiudy Chopina op. 25. Zestaw etiud - obrazów przygotował dla publiczności Szymon Nehring - jedyny Polak w gronie finalistów ostatniego Konkursu Chopinowskiego i laureat nagrody publiczności.

W sobotę, 10 września będzie można usłyszeć cykl etiud Debussy’ego, dedykowanych pamięci Chopina. Wykonawcą tego koncertu, zatytułowanego "Etiudy na 5, 8 i 10 palców" jest Piotr Kosiński, laureat I miejsca w Amerykańskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Los Angeles.

W finale 14. Dni Fryderyka Chopina, w niedzielę usłyszymy utwory m.in. współczesnych kompozytorów, dzięki temu będzie można prześledzić rozwój tego gatunku. Przy fortepianie zasiądzie Clare Hammond z Wielkiej Brytanii. „Pianistka zacznie od Chopina, ale wykona też jedną z mało znanych a bardzo interesujących etiud Liapunowa, fragmenty cyklów etiudowych Szymanowskiego i Panufnika a także etiudy najnowsze: trzy etiudy nagrodzonej nagrodą kompozytorską Grawemeyer’a Unsuk Chin z niedokończonego cyklu 12 Etiud oraz efektowne etiudy niezwykle płodnego kompozytora rosyjskiego Nikolaia Kapustna” - pisze w programie tego koncertu Lech Dzierżanowski.

Wszystkie koncerty Chopinianów odbywają się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku (ul. Tumska 3a), i rozpoczynają o godz. 18. Płockie Dni Fryderyka Chopina organizowane są przez Mazowiecki Instytut Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama