Nowy numer 2/2021 Archiwum

Vistula z Potańcówką

Od wtorku rusza najstarszy festiwal folklorystyczny w Polsce. Podczas 5. edycji Vistula Folk Festival w Płocku wystąpią zespoły z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji, Turcji oraz polska kapela Tęgie Chłopy.

Koncerty tego festiwalu, promującego polską tradycję folklorystyczną i prezentującego folklor innych krajów, to barwne widowiska dla całych rodzin. Jego wizytówką jest wysoki poziom artystyczny zespołów, a także bajecznie kolorowe stroje artystów i wręcz akrobatyczne umiejętności tancerzy. W ubiegłym roku na scenach festiwalowych wystąpiło ok. 300 artystów, a koncerty obejrzało około. 6 tys. osób.

Kogo zobaczymy tym razem? Aż z Indonezji przyjechać ma do Płocka zespół Universitas Padjadjaran Bandung, który kultywuje tradycje z wielu indonezyjskich prowincji. Z północnej Hiszpanii, z Kraju Basków przybędzie grupa taneczna Elai-Alai, która powstała w 1962 r. z inicjatywy społecznej miasta Portugalete. Elai-Alai prezentuje muzykę i tańce z różnych regionów w Kraju Basków. W czasie VFF wystąpią także słowacka muzyczno-wokalna grupa Toplan oraz ukraiński zespół Sonechko z Żytomierza, miasta partnerskiego Płocka. Na scenie nie może zabraknąć gospodarza Vistula Folk Festival - płockiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”.

W piątkowy wieczór starówką płocką zawładną Tęgie Chłopy - zespół, który kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej, niestylizowanej formie. Podczas Potańcówki Ludowej w ruch pójdą skrzypce, tuba, akordeon, baraban, klarnet i saksofon altowy. Tym bogatym instrumentarium i repertuarem muzycy nawiązują do tradycyjnych kapel grających dawniej na weselach i wiejskich zabawach w okolicach Łagowa i Opatowa. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa.

Vistula Folk Festiwal rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 23 sierpnia, prezentacją zespołów na Starym Rynku. Artyści wystąpią także na scenach w parku Północnym na Podolszycach i w amfiteatrze. Poza koncertem w amfiteatrze wszystkie wydarzenia festiwalu mają charakter otwarty, bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Program Vistula Folk Festival 2016

23 sierpnia, 15.30 - prezentacja zespołów na Starym Rynku

24 sierpnia, 18.00 - koncert inauguracyjny w parku Północnym

26 sierpnia, 18.00 - potańcówka ludowa z zespołem Tęgie Chłopy

27 sierpnia, 19.00 - koncert galowy w amfiteatrze (wstęp 10 zł; bilety w bileterii POKiS, ul Tumska 9a, na stronie www.pokis.infoserw.pl oraz przed koncertem w amfiteatrze)

28 sierpnia, 11.30 - Msza św. z udziałem zespołów w katedrze; 12.30 - korowód folklorystyczny ulicami starówki z katedry na Stary Rynek; godz. 13 - zabawy folkowe zespołów z mieszkańcami

Od 26 do 28 sierpnia na Starym Rynku będzie odbywał się także Jarmark św. Bartłomieja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama