W międzynarodowej wspólnocie biskupów, kapłanów, młodzieży i rodzin z diecezji, celebrowano Eucharystię w cieniu płockiej katedry.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrali księża biskupi-goście.
- Jesteśmy wdzięczni za wszelką pomoc, którą nam okazaliście, abyśmy mogli przybyć do Polski na Światowe Dni Młodzieży - mówił abp Minnasjan. W dowód wdzięczności za pomoc okazana Ormianom w przybyciu na ŚDM, odznaczył ks. Rafała Grzelczyka, diecezjalnego duszpasterza młodzieży godnością prałata Kościoła ormiańskiego. Na znak tej godności przekazał mu krzyż i pierścień.
- W tej radości młodych doświadczamy żywego Jezusa, który mówi: "wierz, oczekuj i kochaj Mnie". Jezus chce być nieskończenie w nas kochany! Chce otrzymać naszą miłość - mówił bp Casanova z diecezji Vic.
- Mamy dług wdzięczności wobec Polski za waszą ciągłą wierności dla Kościoła. Niech miłość do Jezusa i do Kościoła niech trwa w was, młodych - mówił bp Monari.
W dowód wdzięczności wręczył bp. Piotrowi Liberze album o bł. Pawle VI, który pochodził z diecezji Brescia, w północnych Włoszech.
Liturgia sprawowana była w różnych językach, ubogaciły ją śpiewy i muzyka diakonia muzyczna, chórzyści oraz instrumentaliści, jednym słowem diecezjalny chór ŚDM, pod kierunkiem ks. Jacka Gołębiowskiego.
Homilia bp. Piotra Libery, wygłoszona 23 lipca do młodych przed płocką katedrą:
Kochani Młodzi Przyjaciele z Armenii, Białorusi, Brazylii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Libanu, Peru, Rosji, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch, z Waszymi Księżmi Biskupami i duszpasterzami!! Bądźcie wszyscy pozdrowieni na Tumskim Wzgórzu w Płocku - w kolebce chrześcijaństwa na naszej ziemi, nad brzegami Wisły, w jednej z najstarszych polskich diecezji, której historia liczy sobie ponad 940 lat.
Nie mniej gorąco i serdecznie pozdrawiam Was, Kochani Młodzi z naszej Płockiej Diecezji. Jesteście gospodarzami tego spotkania. Widzę Wasz entuzjazm, zaangażowanie i odpowiedzialność za Kościół Boży na północnym Mazowszu i na Ziemi Dobrzyńskiej, który objawił się zwłaszcza w czasie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. I proszę, niech już tak zostanie! Bądźcie w Kościele i z Kościołem!
Wraz z Wami pozdrawiam Waszych duszpasterzy, z księdzem Rafałem Grzelczykiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i koordynatorem tego wspaniałego wydarzenia. Pozdrawiam przedstawicieli władz miejskich i samorządowych Płocka [na czele z Panem Prezydentem Nowakowskim]; pozdrawiam reprezentantów innych miast i gmin oraz sponsorów Światowych Dni Młodzieży w naszej Diecezji. Drodzy Państwo! Bez Waszego wsparcia i zaangażowania nie byłoby możliwe to święto Młodych oraz tak wspaniała promocja naszego regionu w świecie. Z serca wam za to dziękuję!
Drodzy Przyjaciele, pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży w Płocku! Witajcie we wspólnocie Kościoła, który zrodził świętego Stanisława Kostki i w którym żyła święta siostra Faustyny Kowalska. To na tej ziemi bowiem urodził się i wzrastał Wasz Patron - święty Stanisław, to tu - nieopodal tej katedry jest miejsce, gdzie 22 lutego 1931 roku Pan Jezus Miłosierny ukazał się świętej siostrze Faustynie.
Witajcie więc w Kościele młodych świętych, bo Stanisław i Faustyna byli w waszym wieku, kiedy sięgali po świętość! Stanisław miał lat 18, a Faustyna, gdy przebywała w Płocku i otrzymała objawienia - miała 26 lat.
wp am ao