Nowy numer 3/2021 Archiwum

Płać i patrz uważnie

W centrum Płocka już pojawiły się nowe znaki drogowe, a na ulicach i chodnikach malowane są linie wyznaczające miejsca parkingowe. Niektóre ulice staną się jednokierunkowe, a parkując w oznaczonych strefach, będziemy musieli zapłacić.

Za kilka tygodni mieszkańców Płocka czeka mała rewolucja drogowa, do której warto się przygotować - szczególnie w sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami pojazdu i często poruszamy się nim po miejskich drogach. Jak informuje Urząd Miasta, już 18 lipca przy ul. Kolegialnej 3 Komunikacja Miejska uruchomi Biuro Strefy Płatnego Parkowania, w którym będzie można pobrać i złożyć wniosek o wydanie abonamentu dla mieszańca na parkowanie, a także otrzymać stosowny dokument. Ruszyła też specjalna strona internetowa, dedykowana tym zmianom - http://spp.kmplock.eu/.

Od 1 sierpnia w centrum Płocka, na drogach publicznych zacznie obowiązywać Strefa Płatnego Parkowania, podzielona na 4 sektory. Obejmie ona m.in. Stary Rynek i uczęszczane place: Narutowicza, Obrońców Warszawy i Nowy Rynek.

Przypomnijmy - pierwsza podstrefa centralna oznaczona SC obejmuje płocką Starówkę, w granicach ulic: Kwiatka, Tumskiej, Mostowej, Skarpy Wiślanej i Okrzei. Strefa 2 (S2) zamyka się w obrębie ulic: Ostatniej, Spacerowej, Alei Jachowicza, placu Nowy Rynek, Tumskiej i Kwiatka. Graniczy z nią Strefa 3 (S3), która rozciąga się między ulicami: Tumską, placem Nowy Rynek, Jachowicza, 1 Maja i Sienkiewicza. Ostatnia, 4 strefa (S4) to obszar pomiędzy ulicami: Sienkiewicza, 1 Maja, Kolegialną, placem Obrońców Warszawy, granicą działki 1007, Mostową i Tumską.

Parkowanie na drogach publicznych w całej strefie będzie płatne, przy czym mieszkańcy starówki i centrum, zameldowani w tym miejscu, mogą wykupić abonament miesięczny, który wynosi 30 zł na rok za pierwszy samochód. Za drugi samochód opłata rośnie do 100 zł miesięcznie. Posiadacze abonamentu SPP muszą jednak pamiętać, że obowiązuje on tylko w ich podstrefie, innymi słowy mogą zaparkować jedynie blisko miejsca zamieszkania. Parkowanie w innych podstrefach oznacza kolejną opłatę. Nie dotyczy to terenów prywatnych.

Ile trzeba będzie wrzucić do parkomatu? Pierwsze 30 minut parkowania danego dnia będzie za darmo, ale już za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 2 zł. Za drugą i trzecią godzinę zapłacimy odpowiednio: 2,40 i 2,80 zł. Jeśli postoimy i 4. godzinę, stawka spada do 2 zł. Jeśli planujemy zatrzymać się od rana do popołudnia możemy wybrać opcję jednorazowej opłaty, która wynosi 12 zł. Strefa będzie obowiązywać od poniedziałku do piątku w godz. 8 do 17.

O miejscach parkowania i strefach będą informować płocczan nowe znaki drogowe w rozmiarze A4, stosowane standardowo w centrach i starówkach miejskich.

Wraz z tymi zmianami trzeba będzie się też przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu w centrum miasta. Niektóre ulice lub ich fragmenty zostaną zmienione na jednokierunkowe, np. Zduńska, Synagogalna, Gradowskiego, Misjonarska. Na części ulic malowane są nowe osie jezdni, co jest podyktowane m.in. nowymi miejscami parkingowymi i przestrzenią dla pojazdów skręcających na skrzyżowaniach.

Co istotne, w wielu miejscach pojawią się znaki stref zamieszkania i znikną dotychczasowe przejścia dla pieszych. Zgodnie z kodeksem drogowym, w tej strefie piesi mają pierwszeństwo i mogą poruszać się swobodnie po całym terenie, a pojazdy mogą jechać z prędkością jedynie do 20 km na godzinę. Na niektórych skrzyżowaniach ulice staną się drogami równorzędnymi.

To wszystko oznacza, że płockich kierowców, przyzwyczajonych do dotychczasowych oznaczeń w centrum miasta, czeka duży sprawdzian. Pozostaje rada: jedźmy wolniej, uważniej i w konsekwencji bezpieczniej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama