W ramach wakacyjnego projektu "Złapmy lato!" Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim wraz z grupą dzieci wybrał się na wycieczkę i wziął udział w grze terenowej pod hasłem "Leśna wyprawa".
W programie wyprawy znalazły się tajemniczo brzmiące atrakcje: malowanie lasem, labirynt tajemniczych tropów, ścieżka zmysłów. - Leśna wyprawa jest jedną z formą letniego wypoczynku organizowanego dla dzieci i młodzieży z Makowa Mazowieckiego – informuje Katarzyna Wojnarowska. – Nowo powstała ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Grzanka" najczęściej jest uczęszczana przez osoby prywatne. Natomiast istnieją w nadleśnictwie jeszcze trzy inne ścieżki, które są uczęszczane przez młodzież i dzieci wraz z opiekunami, dlatego my również chcemy propagować ten szlak, by każdy mógł wybierać się na spacer do naszego makowskiego lasu. Chcemy zachęcić również nauczycieli, aby zabierali swoje dzieci i połączyli edukację z zabawą. Będzie to nie tylko lekcja przyrody, ale również rozbudzenie świadomości, jak można odpoczywać w lesie – dodaje Wojnarowska.
Zanim rozpoczęto wędrówkę, nadleśniczy Adam Gadomski z Nadleśnictwa Pułtusk przypomniał dzieciom, jak powinniśmy zachowywać się w lesie i jakich zachowań należy się wystrzegać, aby stać się Przyjacielem Przyrody.
- Chcemy zachwycić dzieci, aby wsłuchiwały się w dźwięk lasu, a szczególnie w to, co chce powiedzieć do nas natura – zwraca uwagę Adam Gadomski, nadleśniczy Nadleśnictwa Pułtusk. – Pragniemy, by dzieci same przekonały się, że las też może być miejscem wakacyjnego odpoczynku i można w nim odkryć ukryte skarby natury – dodaje Gadomski.
Przemierzając leśne ścieżki, dzieci zaopatrzone w mapki, plastikowe pojemniczki, obserwowały z zaciekawieniem napotkane owady, przyglądały się roślinom i nasłuchiwały śpiewu ptaków, przypomniały sobie także nazwy niektórych, które mogły zobaczyć na zdjęcia tablic informacyjnych. Dodatkowo miały do rozwiązania leśne łamigłówki. Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa w odgadywanie nazw drzew na podstawie liści i szyszek.
Na koniec dla wszystkich uczestników leśnego spaceru przygotowane było ognisko. Wycieczka dostarczyła dzieciom nie tylko wiele radości, ale była przede wszystkim prawdziwą lekcją przyrody. Wszyscy zgodnie stwierdzili na koniec wyprawy, że przyroda jest nie tylko niezwykle piękna, ale również użyteczna i trzeba ją szczególnie chronić.
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Grzanka" zlokalizowana jest w niewielkim kompleksie leśnym "Grzanka" przylegającym do miasta Maków Mazowiecki, prowadzi przez jego najciekawsze fragmenty i pozwala na zapoznanie się z ciekawymi zbiorowiskami leśnymi oraz fauną i florą ziemi makowskiej. Ścieżka składa się z dwóch części. Na krótszej części ścieżki rozmieszczono siedem, na dłuższej zaś piętnaście przystanków dydaktycznych wyposażonych w tablice edukacyjne oraz dwa przystanki historyczne.
Agnieszka Otłowska