Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pół wieku na straży

Jubileusz 50-lecia istnienia swojej jednostki świętowali strażacy z Zawadek, koło Przasnysza.

Mszę św. w intencji druhów z Ochotniczej Straży Pożarnych sprawował w świątyni przasnyskiej parafii Chrystusa Zbawiciela, na terenie której leży wieś Zawadki, ks. proboszcz Romuald Ciesielski.

Uczestnicy Eucharystii, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych oraz poczty sztandarowe jednostek strażackich z sąsiednich miejscowości, wsłuchali historii OSP w Zawadkach. Jednostkę powołano nie tylko po to, aby strzec mieszkańców przed pożarami i powodziami, ale również dlatego, aby wspólnie organizować życie społeczne. Do dziś strażacka remiza pełni rolę miejscowego centrum, w którym odbywają się liczne wydarzenia o charakterze społecznym i kulturalnym.

Głoszący homilię ks. wikariusz Jarosław Borek zwrócił uwagę na aktualność słów Suplikacji "Święty Boże": "Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie!" – Pomimo upływu czasu, żywioły powietrza i ognia stanowią wciąż dla człowieka zagrożenie – zauważył kaznodzieja. Zwrócił też uwagę też, że przed zagrożeniem ze strony ognia i wody bronią nas dziś strażacy, którzy tak jak ich patron, św. Florian, często gotowi są poświęcić podczas służby własne życie. I tak jak on, potrzebne siły i oparcie znajdują pokładając ufność w Bogu, zgodnie ze słowami Pisma Świętego: "Gdy pójdziesz przez wody, Ja będę z tobą, i gdy przez rzeki, nie zatopią ciebie. Gdy pójdziesz przez ogień, nie spalisz się, i nie strawi cię płomień. Albowiem Ja jestem Pan, twój Bóg, Święty Izraela, twój Zbawca" (Iz 43,2-3).

Ks. proboszcz Romuald Ciesielski przypomniał, że widocznym znakiem obecności druhów z OSP w Zawadkach w życiu parafii jest ufundowana przez nich i znajdująca się na placu przed świątynią figura św. Floriana.

Pod koniec Mszy św. wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk wręczyła strażakom z Zawadek medal "Pro Masovia". Dyplomem uznania uhonorowany został Stanisław Adamiak, wieloletni prezes i współzałożyciel jednostki.

Udział strażaków i pocztów sztandarowych uświetnił też procesję eucharystyczną wokół świątyni. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP z Bogatego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama