Nowy numer 3/2019 Archiwum

„Krasiniak” z tradycją

Rozpoczęte niedawno wakacje nie oznaczają, że szkoły zamknęły się na cztery spusty. W najstarszym ciechanowskim liceum – I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego – 29 czerwca otwarto salę tradycji szkoły.

Nasze liceum ma ponad 100 lat, więc warto tę tradycję budować – mówiła podczas otwarcia dyrektor I LO Marzanna Zmysłowska. I ta właśnie tradycja, połączona z multimedialną techniką XXI w., dzięki wsparciu finansowemu absolwentów i współpracy w zbieraniu materiałów z ciechanowskimi bibliotekami, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Towarzystwem Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, portalem ArchitekturaCiechanowa.pl jest teraz prezentowana w jednej z sal „Krasiniaka”.

Wystawa przypomina m.in. postać absolwenta liceum Mieczysława Kurzypińskiego, którego jako żołnierza 32. Ciechanowskiego Pułku Piechoty Krzyżem Virtuti Militari osobiście we wrześniu 1920 r. dekorował marszałek Józef Piłsudski. Tydzień później Kurzypiński zginął w walce pod Oranami. Niezwykle ważna jest „Złota księga” zawierająca nazwiska, a w części biogramy i fotografie absolwentów I LO poległych i pomordowanych w latach 1918–1945. Na wystawie historię „Krasiniaka” można też obejrzeć w wersji elektronicznej. – To jest wzór dla innych szkół, by próbowały w podobny sposób tę tradycję prezentować i uzupełniać, bo przecież szkoły się nie kończą, szkoły będą jeszcze przez wiele, wiele lat – mówił starosta ciechanowski Sławomir Morawski. – Mam nadzieję, że to dzieło będzie kontynuowane przez naszych następców – kwituje dyrektor Marzanna Zmysłowska i apeluje do absolwentów „Krasiniaka” oraz wszystkich posiadających jakiekolwiek pamiątki związane ze szkołą, by przekazały je placówce.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy