Nowy numer 47/2020 Archiwum

„Krasiniak” z tradycją

Rozpoczęte niedawno wakacje nie oznaczają, że szkoły zamknęły się na cztery spusty. W najstarszym ciechanowskim liceum – I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego – 29 czerwca otwarto salę tradycji szkoły.

Nasze liceum ma ponad 100 lat, więc warto tę tradycję budować – mówiła podczas otwarcia dyrektor I LO Marzanna Zmysłowska. I ta właśnie tradycja, połączona z multimedialną techniką XXI w., dzięki wsparciu finansowemu absolwentów i współpracy w zbieraniu materiałów z ciechanowskimi bibliotekami, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Towarzystwem Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, portalem ArchitekturaCiechanowa.pl jest teraz prezentowana w jednej z sal „Krasiniaka”.

Wystawa przypomina m.in. postać absolwenta liceum Mieczysława Kurzypińskiego, którego jako żołnierza 32. Ciechanowskiego Pułku Piechoty Krzyżem Virtuti Militari osobiście we wrześniu 1920 r. dekorował marszałek Józef Piłsudski. Tydzień później Kurzypiński zginął w walce pod Oranami. Niezwykle ważna jest „Złota księga” zawierająca nazwiska, a w części biogramy i fotografie absolwentów I LO poległych i pomordowanych w latach 1918–1945. Na wystawie historię „Krasiniaka” można też obejrzeć w wersji elektronicznej. – To jest wzór dla innych szkół, by próbowały w podobny sposób tę tradycję prezentować i uzupełniać, bo przecież szkoły się nie kończą, szkoły będą jeszcze przez wiele, wiele lat – mówił starosta ciechanowski Sławomir Morawski. – Mam nadzieję, że to dzieło będzie kontynuowane przez naszych następców – kwituje dyrektor Marzanna Zmysłowska i apeluje do absolwentów „Krasiniaka” oraz wszystkich posiadających jakiekolwiek pamiątki związane ze szkołą, by przekazały je placówce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama