Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wolontariat to chęć życia!

Szkolenie zorganizowane było dla wszystkich wolontariuszy i liderów z diecezji. Wzięło w nim udział 260 uczestników.

Wolontariusze parafialnych centrów ŚDM spotkali się w w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia”, aby jeszcze lepiej przygotować się do zbliżających się wielkimi krokami Światowych Dniach Młodzieży. Szkolenie obejmowało kilka bloków tematycznych, w których poruszane były m.in. tematy: pierwszej pomocy, zasad postępowania w przypadku zagrożenia i ataku terrorystycznego, a także bezpieczeństwa.

- Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Poznali zasady postępowania na miejscu wypadku. Mieli również możliwość zapoznania się z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi. Każdy ćwiczył na fantomie. Szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadził płocki wolontariat  – informuje Aleksandra Kowalak z Diecezjalnego Biura ŚDM. – W trakcie szkolenia przedstawiciele ABW opowiedzieli nam także, jak zachowywać się w przypadku ataku terrorystycznego oraz jak rozpoznać zagrożenie – dodaje.

- Wolontariat to dla mnie okazja do spotkania młodych, którzy mają podobne zainteresowania, którzy mają głowę pełną pomysłów i wyznają podobne wartości – przyznaje Kasia Kolczyńska, wolontariuszka z płockiej Imielnicy. – Cieszę, że w trakcie przygotowań do ŚDM mogę dodatkowo przyswoić wiedzę na temat pierwszej pomocy, która zapewne przyda mi się w codziennym życiu – zwraca uwagę Kasia - Bycie wolontariuszem jest dla mnie poniekąd sensem życia – wtrąca Patryk Pajęcki, lider z Płocka. - To takie bycie dla drugiego człowieka, któremu mogę dać swoją pomoc, to co mam najlepsze, a szczególnie dzielenie się tym, co otrzymałem od Pana Boga. To coś wielkiego. Kiedy patrzę na te wszystkie osoby, to wiem, że będziemy dobrze przygotowani do tego, aby jak najlepiej przeżyć czas Światowych Dni Młodzieży– zauważa Patryk.

Jak zauważają młodzi, wolontariat rozbudził w nich ducha pomysłów. Każde centrum tworzy swoje autorskie programy gościnności pielgrzymów. Jak mówi Kasia Kolczyńska, z płockiej Imielnicy w ramach przygotowań wraz z grupą swoich wolontariuszy zrealizowali film o św. s. Faustynie, który nosi tytuł "Drugie imię miłości". – Film zostanie dołączony do pakietów pielgrzymów, którzy odwiedzą naszą diecezję. Dochód z tego filmu przekażemy na budowę sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku – mówi Kasia Kolczyńska.

Każdy pomysł jest inny. – Często sami wpadamy na jakiś konkretny pomysł. Dyskutujemy o tym, staramy się je udoskonalać i realizować. Wszystkie nasze pomysły są realizacją myśli, które często pojawiają się bardzo spontanicznie – dodaje Justyna Deby, koordynatorka sekcji rejestracji w przasnyskim centrum ŚDM. W swoim autorskim programie zaplanowali każdy dzień pobytu dla grupy młodych z Armenii. Znalazły się w nim zarówno koncerty, gra miejska oparta na życiorysie św. Stanisława Kostki, a także pielgrzymka do miejsca urodzenia świętego. Płońskie centrum ŚDM dla swoich gości przygotowało również wiele atrakcji, w których znajdą się festyny, koncerty, zabawy, kino letnie, wycieczka do Warszawy. Nie zabraknie także czasu na spędzenie wspólnego czasu z rodzinami, u których gościć będą pielgrzymi.

Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Płockiego" na 10 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama