Mazowieccy doradcy rolniczy już po raz 17. zorganizowali jedną z największych wystaw specjalistycznych w kraju. Liczby mogą robić wrażenie: około 60 tysięcy zwiedzających, ponad 500 wystawców, blisko 350 odmian roślin uprawnych.
Rolnicy dwudniowe wydarzenie na płońskim Poświętnem traktują niezwykle prestiżowo, chociaż z goryczą patrzą również na problemy naszej wsi, przede wszystkim trudną sytuację na rynku mlecznym.
W czerwcu na kilku hektarach Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na Poświętnem spotykają się rolnicy, przedsiębiorcy oraz naukowcy z całego sektora branży rolniczej. Pokazy nowoczesnego sprzętu, prezentacja nowych technologii uprawy roślin zalecanych w naszym województwie, możliwość skorzystania z wyników doświadczeń, wystawa zwierząt hodowlanych, warsztaty na polu doświadczalnym – to najważniejsze punkty Mazowieckich Dni Rolnictwa.
O tych, którzy współtworzą od kilkunastu już lat rolnicze święto, wspominał Andrzej Kamasa, dyrektor warszawskiego MODR-u, który życzył wystawcom samych udanych kontraktów handlowych. Starosta powiatu płońskiego Andrzej Stolpa przyznawał, iż targi z roku na rok rozrastają się i są coraz lepiej organizowane.
Hodowcę bydła z Przasnysza zapytaliśmy, co sprawia, że od lat wystawia się na targach w Płońsku. – Prestiż, promocja i tradycja – stwierdzał Jerzy Tomaszewski. – Poza wystawą w Siedlcach to największa tergo typu impreza w centralnej części Mazowsza.
Pan Jerzy zwracał również uwagę na rekordowo niskie ceny mleka, które psują wyniki branży mleczarskiej w Polsce. Problemy dotykają głównie mniejszych producentów. - W tym roku, jeśli zważymy na cenę mleka, to naprawdę jest ciężko. Ceny skupu mleka spadły, jak słyszę od niektórych kolegów, nawet do 54 groszy za litr. Praktycznie nie ma w tym żadnej ekonomii – podkreśla rolnik. - Aby się zwracało trzeba mieć minimum 30 sztuk bydła, chociaż ilością też nie ma co nadganiać, bowiem zwierzętom przecież trzeba dać jeść. Sztuki, które dają mleko, muszą być dobre, z dobrymi parametrami wtedy jest jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji – podsumowywał przasnyszanin.
Mazowieckim Dniom Rolnictwa na Poświętnem towarzyszą liczne inne przedsięwzięcia. W prezentacji bydła wzięło udział 24 wystawców. Jury oceniało również 26 sztuk trzody chlewnej knurów i loszek hodowlanych. Klasyfikowano również klacze różnych ras. Czempionem wystawy została klacz "Basetla” Grzegorza Szczyglińskiego z Płocka. Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg otrzymał płońszczanin Krzysztof Grąbczewski.
Laureatami etapu regionalnego XIV Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne gospodarstwo rolne 2016 zostali państwo Zofia i Józef Kamińscy z Lutocina, powiat żuromiński.
Zaszczytny tytuł Hit Targowy 2016 przyznano producentom maszyny rolniczej – modelowi sieczkarnii serii 8400 – za innowacyjną konstrukcję, niezawodność i komfort pracy.
VI Turniej Ekologiczny, czyli rozgrywki sprawnościowo-intelektualne, zachęciły do udziału 10 rodzin. Zwyciężyła ,drużyna Gołębiewskich z Kondrajca Szlacheckiego w gminie Glinojeck przed Jarosiewiczami z Naruszewa i Robakiewiczami ze Smardzewa.
Dawid Turowiecki