Nowy numer 46/2018 Archiwum

ŚDM bezpieczne, bo są w ręku Boga

Rada Społeczna przy biskupie płockim o religijnym i społecznym wymiarze Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Na niemal dwa miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży świeccy i duchowni doradcy biskupa płockiego, członkowie Rady Społecznej, piszą o znaczeniu spotkania młodzieży świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Czym będą te dni? - To czas mobilizacji młodych, to spotkanie w duchu wiary, a więc znak sprzeciwu i szansa odnowy dla Kościoła, to spuścizna św. Jana Pawła II i spotkanie z Jezusem Miłosiernym - wyliczają członkowie Rady Społecznej.

"Światowe Dni Młodzieży znajdują się w rękach Boga, które są najbezpieczniejszymi rękami na świecie. Wzmacniając w nas zaufanie, uczą współdziałania ze służbami porządkowymi czuwającymi nad bezpieczeństwem pielgrzymów" - czytamy w oświadczeniu.

ŚDM jest wyzwaniem nie tylko organizacyjnym, ale religijnym, społecznym i duchowym. Kościół przez to wydarzenie ma wyrazić swą otwartość na ludzi młodych. Do tego potrzeba odwagi i gościnności, oraz duszpasterskiej umiejętności, aby podtrzymać ten zapał i mobilizację młodzieży na dłużej - zwracają uwagę członkowie Rady Społecznej.

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

1. W dniach 26-31 lipca odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kościół i Ojczyzna czekają na to historyczne wydarzenie. Mobilizacja młodych katolików w Polsce z racji Światowych Dni Młodzieży jest zjawiskiem godnym zauważenia przez wychowawców, rodziców, dziennikarzy, polityków. Młodzi Polacy wychowani po transformacji ustrojowej, w ramach przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem, podjęli się trudu przyjęcia około 2 mln młodych ludzi z całego świata. W polskich parafiach trwa intensywne szkolenie wolontariuszy, tysiące rodzin deklarują gotowość noclegu dla gości, chorzy ofiarują swoje cierpienia za młodzież. Zbierane są ofiary dla przyjeżdżających z biednych rejonów świata i podejmowane są liczne inicjatywy w ramach wolontariatu. Wraz z samorządami i dyrekcją placówek kulturalnych przygotowuje się program pobytu gości w poszczególnych diecezjach, związany z prezentacją największych skarbów naszej kultury i dziedzictwa.

2. To, że ŚDM przypadają w 1050. rocznicę zakorzenienia Polski w cywilizacji chrześcijańskiej, jest opatrznościowym znakiem dla naszego Kościoła. Pozwala nie tylko zaprezentować chrześcijańską tradycję naszego narodu, ale zwiększa świadomość wyzwań stojących przed całym Kościołem, reprezentowanym na spotkaniu młodzieży z następcą św. Piotra. Papieska troska o biednych, jego wyobraźnia miłosierdzia, solidarność z cierpiącymi, są szczególnie bliskie młodym ludziom na całym świecie. Spotkanie w Krakowie ma zasięg światowy i powinno stać się znakiem sprzeciwu wobec wojen, prześladowania chrześcijan, wyzyskiwania biednych, niszczenia naturalnego środowiska człowieka. Jest wyjątkową w swoim rodzaju szansą odnowy oblicza świata, zaangażowania na rzecz pokoju, tolerancji, braterstwa.

3. Światowe Dni Młodzieży pozwalają młodym ludziom z całego świata okazać odwagę w trwaniu po stronie prawdy, w sytuacji szerzącej się nienawiści i różnego rodzaju podziałów. Wymaga to nie tylko opowiedzenia się przeciw terrorowi, wojnom i prześladowaniom, ale także zaufania Bożej Opatrzności. Światowe Dni Młodzieży znajdują się w rękach Boga, które są najbezpieczniejszymi rękami na świecie. Wzmacniając w nas zaufanie, uczą współdziałania ze służbami porządkowymi czuwającymi nad bezpieczeństwem pielgrzymów. Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, stając się rycerzami Chrystusa, wiedzą, że wszystko zależy od Boga, ale robią wszystko co w ich mocy, jakby zależało od nich. Wraz modlitwą o bezpieczny przebieg Światowych Dni Młodzieży apelujemy do dziennikarzy, publicystów i mediów o wsparcie tego dzieła i wzmacnianie nadziei.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • chordad
  19.05.2016 11:37
  zaprezentowane podejście "ŚDM bezpieczne, bo są w ręku Boga" jest baaaardzo naiwne i przez to niebezpieczne dla uczestników

  jedną z najtragiczniejszych na Podlasiu katastrof drogowych był wypadek autokaru maturzystów jadących na pielgrzymkę do Częstochowy - 13 z nich zginęło wtedy w płomieniach - patrz np:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_autokaru_w_Je%C5%BCewie
  doceń 1
 • chordad
  19.05.2016 13:30
  jeszcze a propos tego, że oprócz hurra-optymizmu czujność i zabezpieczenie też są potrzebne:

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03032-Krakow-po-arabsku-coraz-czesciej-w-internecie.htm
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy