Rozpoczął się 9. Płocki Maraton Biblijny, organizowany przez Akcję Katolicką. Od jutra to wydarzenie ewangelizacyjne będzie kontynuowane w kolejnych ośrodkach naszej diecezji.
- Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę odgrywa Pismo Święte zarówno w życiu poszczególnych ludzi, jak i w dziejach całych narodów, społeczeństw czy kultur - powiedział podczas otwarcia Maratonu Biblijnego w Płocku bp Piotr Libera. - Nie trzeba nas o tym przekonywać, bo choć jesteśmy chrześcijanami różnych wyznań, to jednocześnie wszyscy jesteśmy ludźmi Jezusa Chrystusa i „ludem księgi” – czyli Biblii. Każdy z nas, czy to prawosławny, czy protestant, mariawita czy katolik, sięga do Księgi Rodzaju i z wiarą czyta historię praojca Adama, poznając początki naszego istnienia na ziemi i naszych kontaktów z Bogiem. Każdy z nas sięga do Ewangelii, aby nie tylko poznać, ale wręcz spotkać naszego Pana i Zbawiciela - Jezusa Chrystusa - mówił w homilii bp Libera.
Mszą św. z udziałem przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich rozpoczęło się wczoraj publiczne czytanie Biblii, które ma kolejny raz charakter ekumeniczny. Pierwsze dwa fragmenty Pisma św. przeczytali: bp Piotr Libera i ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku. - Nasz maraton, tak jak w ubiegłym roku, będzie kreślił znak krzyża nad naszą diecezją; będzie błogosławić ją słowem Bożym – powiedział ks. Piotr Marzec, asystent diecezjalnej Akcji Katolickiej, przed rozpoczęciem maratonu.
Nowa formuła wydarzenia zakłada głośne czytanie Pisma św. w Płocku i innych miastach diecezji płockiej, w tych parafiach które zdeklarowały chęć udziału. Dalej Maraton będzie odbywał się kolejno: w Pułtusku, Nasielsku, Rypinie, Modlinie, Opinogórze, Łęgu, znów w Płocku, Ciechanowie, ponownie w płockich parafiach, w Staroźrebach, Żurominie, Bielsku i Bieżuniu. W sumie będzie to 120 godzin publicznego czytania Biblii.
- Myślę, że Biblia pomaga człowiekowi spojrzeć na świat od strony dobra - mówi płocczanka Bożenna Wernik - Myślińska, która uczestniczyła wczoraj w 9. Maratonie Biblijnym - Biblia jest jakby pochodnią, która oświeca człowieka. Kontakt ze Słowem Bożym przemienia nasze życie, uczy zaufania do Boga i chyba jakby pokory. Czytanie i słuchanie Pisma św. to najlepszy sposób na poznawanie słów Stwórcy. Mam nadzieję, że Płocki Maraton Biblijny rozbudzi zainteresowanie i chęć sięgnięcia po Biblie przez osoby, które nawet przypadkowo usłyszały teksty, czytane przez lektorów - dodaje z nadzieją pani Bożenna.
am