Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie zapomnij miłosierdzia!

Po tę publikację naprawdę warto sięgnąć w Roku Miłosierdzia: w Płockim Instytucie Wydawniczym ukazał się reprint książki bł. bp. Leona Wetmańskiego z 1939 roku.

Zbiór 52 konferencji wygłoszonych przez bp. Wetmańskiego na zebraniach Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia w Płocku, ukazał się po 77 latach od pierwszego wydania.

Książka, o której wielu zapomniało, której nieliczni szukali w kościelnych bibliotekach, teraz staje się ważną publikacją na Rok Miłosierdzia.

- Trzeba w naszych płockich biskupach męczennikach widzieć orędowników sprawy Bożego Miłosierdzia. Bł. biskup Leon to rzecznik miłosierdzia "zorganizowanego", miłosierdzia "w konkrecie" - radzi ks. prof. Henryk Seweryniak.

Bp Wetmański widział w miłosierdziu naturalny język chrześcijaństwa.

Ten język został zapomniany, dlatego starał się on przywołać go do chrześcijańskiej modlitwy, a przede wszystkim praktyki - piszą w swej książce o błogosławionym: "Ojcostwo i miłosierdzie" ks. Henryk Seweryniak i ks. Rafał Bednarczyk.

We wstępie do niej pisze bp Leon: "Świat dzisiejszy daleko odszedł od miłości Chrystusowej (...) Dzieje się to najwięcej może dlatego, że miłość Chrystusowa jest za mało rozumiana. Nawet wyznawcy Chrystusowi mało wnikają i sercem rozważają miłość i jej dzieła (...) Kto zatem chce uzdrowić bardzo cierpiący organizm Ciała Mistycznego Chrystusa, ten nie uczyni tego bez praktyki miłosierdzia".

I jeszcze jeden ważny fragment z tego dzieła: "Pan Bóg przez swoje miłosierdzie w najwyższym stopniu ujawnia swą wszechmoc. Wszelkie cuda - to dzieło miłosierdzia Bożego, które wszechmoc wykonuje. I w człowieku najwyższa doskonałość w stosunku do bliźnich ujawnia się przez miłosierdzie (...) Czym byłby suchy rozum człowieka, gdyby go miłosierdzie nie wsparło, nie dało mu elastyczności i subtelności. Czym byłaby wola ludzka, gdyby wykonywała tylko to, czego od niej wymaga tylko martwa sprawiedliwość, gdyby miłosierdzie nie dawało jej entuzjazmu, polotu i głębi. Wreszcie czym byłoby uczucie, gdyby pozostało wśród własnych bezcelowych porywów, gdyby miłosierdzie nie wskazało mu właściwego przedmiotu - poświęcenia się dla bliźniego wyłącznie do wyżyn heroizmu?" - czytamy w "Miłosierdziu" bł. bp. Wetmańskiego.

Reprint książki ukazał się w 130. rocznicę urodzin i 75. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama