Msza św. i żonkilowy marsz w Słupnie z udziałem dzieci ze szkoły w Liszynie rozpoczęły oficjalnie wiosenno-letnią kampanię hospicyjną Pola Nadziei Caritas Diecezji Płockiej.
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie wraz z nauczycielami i pracownikami Caritas przeszła wczoraj ulicami podpłockiego Słupna w marszu promującym akcję Pola Nadziei. Maluchy miały na sobie charakterystyczne żółte koszulki lub kotyliony w kształcie kwiatu żonkila, niosły też plakaty tej międzynarodowej kampanii hospicyjnej, której symbolem stał się żonkil. Z czym się im kojarzy kolor żółty? - Z radością, z nadzieją - odpowiadali mali uczestnicy marszu, którzy pod kierunkiem opiekunów i pracowników płockiej Caritas rozdawali ulotki akcji spotkanym mieszkańcom Słupna.
- Chcemy poprzez tę akcję uczyć dzieci wrażliwości i pomocy osobom chorym, ale musimy to zrobić w formie, która ich nie przytłacza, nie spowoduje, że będzie im smutno lub przykro - słyszymy od nauczycieli szkoły. Stąd pogodna forma akcji - marsz, "żonkilowe" przebranie, konkursy, zabawy towarzyszące akcji. Wcześniej wszyscy uczestniczyli w Mszy św., którą odprawili ks. Marek Zaborowski, proboszcz parafii św. Marcina w Słupnie, i ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas DP. W miejsce kazania mali wolontariusze przedstawili prezentację multimedialną o pomocy, jaką niosą hospicja. Jednym z ważnych przesłań zawartych w prezentacji były trzy zasady, które przyświecają opiece nad chorymi w hospicjach: „Bądź przy mnie”, „Nie opuszczaj mnie”, „Wysłuchaj mnie”.
- W międzynarodowej akcji Pola Nadziei, w którą nasza Caritas włącza się po raz drugi, chodzi nie tylko o zbiórkę pieniędzy, ale przede wszystkim - edukację. Mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorym ma uwrażliwiać społeczeństwo, szczególnie młodzież, przypominając o chorych i cierpiących - mówi Małgorzata Przemyłska, koordynator akcji w Caritas naszej diecezji.
Cała kampania żonkilowa rozpoczyna się już jesienią sadzeniem cebulek tych kwiatów. W ubiegłym roku w październiku pracownicy Caritas wraz z młodzieżą szkolną, przedszkolakami, nauczycielami i gośćmi posadzili 11 poletek żonkili. Takie rabaty zakwitły w Płocku, Liszynie, Dzierżeninie, Dobrzyniu nad Wisłą, Nasielsku, Żurominie, Sikorzu, Łęgu-Probostwie i Maszewie Dużym. Sadzeniu kwiatów towarzyszyły spotkania informacyjne w szkołach, pokazy multimedialne, konkursy. Pracownicy Caritas zwracają uwagę na wielkie zaangażowanie środowisk szkolnych; w wielu placówkach jeden dzień poświęcony jest głównie tej kampanii.
W maju i czerwcu Pola Nadziei wkraczają w fazę wiosenną, gdy żonkile są w rozkwicie. Oficjalnie od 6 maja i żonkilowego marszu w Słupnie trwa kwesta na potrzeby hospicjów Caritas w całej diecezji. Dzisiaj można spotkać wolontariuszy w płockich galeriach handlowych, w kwestę włączają się też pracownicy MOPS.
Jutro, w niedzielę, zbiórka kampanii Pola Nadziei będzie prowadzona w parafiach w: Słupnie, Pułtusku, Obrytem, Zambskach, Szyszkach, Winnicy, Dzierżeninie i parafiach Sierpca. Kolejne zbiórki zaplanowane są na 15 i 22 maja oraz w czerwcu. Wolontariusze rozdają ulotki informacyjne z symbolem akcji - żonkilem i notatką o celach całej kampanii.
Dzięki poprzedniej edycji Pól Nadziei Caritas Diecezji Płockiej zdobyła ponad 20 tys. zł na potrzeby prowadzonych hospicjów. Przypomnijmy, że w naszej diecezji prowadzi ona 5 hospicjów domowych: w Płocku, Pułtusku, Nasielsku, Przasnyszu i Żurominie oraz 2 hospicja stacjonarne - w Płocku i Pułtusku. Dzięki nim otacza całościową opieką osoby w terminalnym okresie choroby nowotworowej, gdy zakończone jest leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby.
am