Przed rozpoczęciem trzeciomajowych uroczystości płońszczanie obejrzeli historyczną inscenizację związaną z obchodami jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Za teatralną scenę posłużyły schody przed wejściem głównym do parafialnego kościoła pw. Matki Bożej Ostrobramskiej.
Wielką księgę "Historii Polski" otwarto na stronach sięgających 966 roku. W rolę wczesnośredniowiecznych postaci wcieli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku. Młodzi aktorzy podróż w czasy Mieszka I rozpoczęli od prezentacji codziennych czynności, zwyczajów ówczesnej ludności plemion słowiańskich, w tym początkowych wierzeń pogańskich.
Młodzież pokazała kolejne etapy odejścia od guseł i wierzeń ludowych, co stwarzało podwaliny do zawiązania ponadplemiennego państwa i wejścia do europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej.
W jednej ze scen Mieszko I dąży do sojuszu z Czechami, co zostaje przypieczętowane małżeństwem z czeską księżniczką Dąbrówką. Uczniowie przedstawiają przygotowania księcia do chrztu z finałem przyjęcia go z rąk biskupa Jordana. Rozpoczyna się akcja chrystianizacyjna: padają posągi pogańskich bogów, wycinane są święte gaje. Ludność uczy się podstawowych modlitw i przyjmuje chrzest w chrzcielnicach, czy też rzekach. Wykonanie hymnicznej pieści "Rota" dopełniło teatralnego dzieła wychowanków "Staszica".
Przygotowaniem uczniów do przedstawienia zajęły się nauczycielki z ZS nr 1: Małgorzata Mucha oraz Dorota Gut-Pacuszka. Pieczę nad przedsięwzięciem sprawował również ks. Andrzej Żywiałowski, wikariusz pracujący w tamtejszej szkole.
- Trzeba na pewno docenić wysiłek naszej młodzieży, która tak bardzo zaangażowała się w tę inscenizację i we wszystkie wcześniejsze próby, tym bardziej, że większość występujących to osoby dojeżdżające, mieszkające poza Płońskiem – podkreśla Małgorzata Mucha.
Stroje oraz rekwizyty szkolnych aktorów, którzy przenieśli publiczność w czasy twórcy polskiej państwowości, pochodziły z Teatru Dramatycznego w Płocku oraz z Muzeum Szlachty Mazowieckiej i Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.
Dawid Turowiecki