Nowy numer 43/2020 Archiwum

Naukowcy w Kaplicy Królewskiej w Płocku

Biskup płocki powołał komisję naukową, która będzie wspierała właściwy przebieg remontu nekropolii Piastów mazowieckich i władców Polski.

W składzie komisji naukowej znaleźli się m.in. historycy, archeolodzy, konserwator zabytków, sponsor strategiczny realizowanego projektu i proboszcz parafii katedralnej. Biskupowi płockiemu zależy bowiem na "kompetentnym i naukowym opiniowaniu działań badawczo-konserwatorskich oraz właściwym przebiegu remontu kaplicy królewskiej" - czytamy w dekrecie powołującym komisję naukową.

- Chcemy dokonać kompleksowego remontu kaplicy, który jest planowany w założeniach na najbliższe dwa lata. Kryje ona bogatą rzeczywistością naukową, dlatego potrzebujemy rady ekspertów, którzy są przedstawicielami kompetentnych środowisk historyków, archeologów czy konserwatorów - mówi ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

W niektórych środowiskach od razu zrodziło się pytanie, czy przy okazji remontu kaplicy ponownym badaniom zostaną poddane szczątki pochowanych w katedrze Piastów. - Nie jest to sprawa przesądzona, ale przy tak kompleksowym remoncie istnieje możliwość otwarcia sarkofagu i przebadania szczątków osób tam złożonych - uważa ks. Cegłowski. - Te prace służą kultywowaniu pamięci i polskiej tradycji - akcentował prof. Henryk Samsonowicz.

Warto przy tej okazji przytoczyć fragment oświadczenia rzecznika prasowego diecezji z listopada ubiegłego roku, w którym czytamy m.in.: "Badania DNA mogłyby zostać podjęte po znacznym zaawansowaniu remontu wieży północnej i Kaplicy Królewskiej (m.in. ścian zewnętrznych, wewnętrznej polichromii, ołtarzy i nagrobków). Byłyby to badania całościowe, stanowiące element tych prac. Nie można bowiem poprzestać na samych badaniach genetycznych, ale należy wpisać je w szerszy kontekst, wynikający z konieczności godnego pochówku książąt piastowskich" - czytamy w oświadczeniu rzecznik Elżbiety Grzybowskiej.

Jak więc rysuje się perspektywa remontu w katedrze? - Prace rozpoczniemy w maju. Podpisaliśmy umowę z PERN S.A. w Płocku, który został sponsorem strategicznym prac budowlanych, remontowych i restauratorskich pod wieżą północną katedry - mówi ks. proboszcz Cegłowski.

Przypomnijmy, że w tym roku zostanie przeprowadzony również remont wieży południowej katedry (od strony Wisły). Pieniądze na ten cel zostały przeznaczone z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Płocka i parafii katedralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama