Nowy numer 44/2020 Archiwum

Biblia? To lubię!

W Płocku wyłoniono laureatów diecezjalnego etapu 20. konkursu wiedzy biblijnej, który organizuje Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Biblia? To lubię!   Płock, 26.04.2016. XX ogólnopolski konkurs wiedzy biblijnej Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Agnieszka Małecka /Foto Gość - Ktoś zajmie pierwsze miejsce, ktoś dalsze, ale tu tak naprawdę nie ma przegranych. Taki udział w konkursie jest wielkim wyróżnieniem - powiedział dziś rano do rozpoczynających zmagania konkursowe uczestników bp Mirosław Milewski. Młodzież ze szkół średnich diecezji płockiej, które zgłosiły swój udział, miała za zadanie dokładnie przeczytać Pieśń nad Pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza i List do Efezjan wraz z komentarzami, przypisami i słownikiem.

Podczas diecezjalnego etapu konkursu, który odbywał się w MCEW Studnia, pisali test, a najlepsza siódemka przystąpiła do części ustnej. Pierwsze trzy miejsce zajęli: Mariola Jasińska z Katolickiej Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, Jakub Majewski z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sikorzu i Aneta Śliwińska z Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku.

- Co mi pomagało w przygotowaniu? Myślę, że również zainteresowanie tymi słowami, które zapisane są na kartach Biblii. Musieliśmy nie tylko przeczytać te księgi, ale też „rozłożyć je na części pierwsze ” , bo samo przeczytanie nie wystarczy. Trzeba zrozumieć, „przerobić” to, co się czyta. Ważna jest też systematyczność. Moim zdaniem, trzeba codziennie czytać i poznawać Pismo Święte. Korzystałam z różnych materiałów, szczególnie z internetu. Niektóre pytania dotyczyły tego, by zinterpretować jakąś wypowiedź, trzeba coś było samemu sformułować. Trzeba było sobie utrwalać przypisy, komentarze. Na pewno ta wiedza mi się przyda. To bardzo cenne słowa i treści. Z tych ksiąg, które mieliśmy przeczytać, wydaje mi się, że najbardziej przemówiła do mnie Pieśń nad Pieśniami. Myślę też, że wykład, którego mieliśmy okazję wysłuchać w przerwie miedzy częścią pisemną i ustną, bardzo pomógł w odpowiedzi ustnej, bo ona w dużej mierze dotyczyła Pieśni nad Pieśniami. Poza tym, dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, bo tych, które były na wykładzie, nie było w materiałach, z których korzystałam - mówi Mariola Jasińska, laureatka konkursu.

Biblia? To lubię!   Płock, 26.04.2016. XX ogólnopolski konkurs wiedzy biblijnej Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana - finaliści Agnieszka Małecka /Foto Gość - Przygotowywałem się, czytając teksty biblijne na głos, bo tak lepiej zapamiętuję. Później podkreślałem to, co jest najważniejsze, przez co jeszcze bardziej mogłem sobie utrwalić. Robiłem też notatki. Nie byłem pewny swojej wiedzy, ale to, że będą pytania odnoszące się do komentarzy, przepisów wiedziałem, dlatego mnie to nie zaskoczyło. Ten konkurs dał mi to głębszą wiedzę na temat Biblii, większe oczytanie w niektórych sprawach, wskazówki, jak postępować w niektórych sytuacjach. Najbardziej przemówiła od mnie Ewangelia Mateusza. To nie był mój pierwszy, głębszy kontakt z Pismem św. Gdy miałem 6 lat, mama goniła mnie, by czytać Biblię. To była taka Biblia dziecięca, z obrazkami, przeczytałem ją całą. Teraz, jak przygotowywałem się do olimpiady, to niektóre sytuacje pamiętałem jeszcze z tamtego czasu - wspomina Jakub Majewski.

Podczas konkursu młodzież wysłuchała wykładu biblisty, ks. Jarosława Kwiatkowskiego, który mówił o dosłownym i alegorycznym znaczeniu Pieśni nad Pieśniami. Zachęcił finalistów, by starali się czytać tę księgę jak list miłosny Boga do człowieka.

A oto pełen skład "wspaniałej siódemki", która dotarła do części ustnej konkursu: Aneta Śliwińska (Płońsk), Mariola Jasińska (Mława), Jakub Majewski (Sikórz), Zuzanna Czarnomska (Ciechanów), Jagoda Witkowska (Płońsk), Michał Grzelak (Płońsk), Kinga Romanowska (Ciechanów).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama