Nowy numer 50/2018 Archiwum

Z bakcylem historii

W tym roku konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie "Patria Polonia" i Książnicę Płocką, rozpoczyna ciąg wydarzeń związanych z 1050. rocznicą chrztu Polski.

  Szabla Komendanta przyznana została m.in. ALO przy PWSZ w Płocku
Agnieszka Małecka /Foto Gość
53 prace z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Płocka i powiatu wpłynęły na literacki konkurs "O Szablę Komendanta". Jego temat nawiązywał w tym roku do wielkiego jubileuszu - "Historie pastorałem i mieczem pisane. Śladami chrystianizacji ziemi mazowieckiej". Laureatką została Aleksandra Kamińska godło "Posanna" z Gimnazjum nr 13 z oddziałami dwujęzycznymi im. gen. Józefa Hallera w Płocku, drugie miejsce przypadło Aleksandrze Bednarek godło "Linda" z LO w ZS im. S. Staszica w Gąbinie, a trzecie - Zuzannie Gaworskiej godło "Demelza" z Sielc, uczennicy LO im. S. Małachowskiego w Płocku.

Jury konkursowe w składzie: ks. prof. Waldemar Graczyk, Joanna Banasiak - dyrektor Książnicy Płockiej oraz Piotr Wodtke ze Stowarzyszenia "Patria Polonia" przyznało też wyróżnienia dla Marii Czajkowskiej godło "Marcza" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie oraz Karolinie Kruszewskiej godło "Kruszyna" z Zaborowa z LO w ZS im. Jana Śniadeckiego LO w Wyszogrodzie.

Wręczono też Szablę Komendanta dwóm społecznościom szkolnym w Płocku - Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu przy PWSZ oraz Szkole Podstawowej nr 5, która po raz kolejny przygotowała ciekawy program artystyczny, prezentowany podczas gali finałowej konkursu.

  Wręczenie nagród autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac
Agnieszka Małecka /Foto Gość
O początkach tego przedsięwzięcia wspominał Dariusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia "Patria Polonia". - Skąd idea takiego konkursu? Miałem przyjemność poznać pana kpt. Marka Gajewskiego. Był człowiekiem niezwykłym. Na krótko przed swoją śmiercią podczas jednego ze spotkań powiedział mi: "Musisz się określić, czy wy, jako stowarzyszenie, chcecie coś po sobie zostawić, czy po prostu chcecie się bawić...". Pomyślałem, że można przekazywać wiedzę o miejscach, o ludziach, wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszego miasta, powiatu - wspominał D. Włodarczyk.

Prezes stowarzyszenia zauważył też, że dzieci i młodzież interesują się historią, o ile wcześniej ktoś ich do tego zachęci. - Dlatego, jako stowarzyszenie, chcemy poprzez mundur, barwę, tradycję broni jednostki, która stacjonowała w naszym mieście - 4 Pułku Strzelców Konnych, poprzez udział w uroczystościach, w upamiętnianiu rocznic przybliżać historię lokalną i podnosić poziom patriotyzmu - powiedział podczas gali.

Młodym zwycięzcom i ich opiekunom - nauczycielom, którzy towarzyszyli im w drodze po laur konkursowy - gratulował w imieniu bp. Piotra Libery ks. Rafał Bednarczyk z Wydziału Katechetycznego kurii płockiej.

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym biskupa płockiego, marszałka województwa mazowieckiego, starosty płockiego i prezydenta Płocka.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy