Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z Jezusem przy stole

Mój Mistrz jest blisko, na wyciągnięcie ręki. Tak blisko, że słyszę bicie Jego serca, ale mogę też Go zdradzić... – czerwińskie przedstawienie przywołuje najważniejsze pytania o wiarę i miłość oraz ewangelizuje.

Dobiega końca trzeci sezon wystawiania odnowionego misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku n. Wisłą. W tym roku dwugodzinny spektakl jest wzbogacony nowymi wątkami, bogatszą oprawą muzyczną i liczniejszą obsadą. Misterium to nie tylko pasja, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy towarzyszą w ostatnich dniach Jezusowi.

W Mękę Pańską wplatane są dramaty i cierpienia ludzi, którzy nie tylko upadają w wierze, ale i zmagają się z pokusami codzienności. Ukazuje ona także ludzkie postawy wypalonych nadziei, rozpaczy i pokus człowieka. Pasja wzrusza i uczy, skutecznie trafiając do młodszych i starszych odbiorców. – Bardzo mi się podobało to przedstawienie. Bardziej zrozumiałem to, jak Pan Jezus cierpiał. Tutaj było to w sposób namacalny pokazane. Nie był to zwykły zapis słów, liter z Pisma Świętego, a raczej dosadny obraz, który przemawiał do wszystkich – uważa Filip. Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej ma długą tradycję, bo sięga 1931 r. Wtedy po raz pierwszy misterium Męki Pańskiej księży Harazima i Chlondowskiego zostało wystawione w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska. W klasztorze w Czerwińsku spektakl pasyjny wystawiany był przez 70 lat. Później nastąpiła przerwa aż do 2014 roku. Wtedy to sztuka wróciła na deski klasztornej sali teatralnej, w nowej profesjonalnej obsadzie i na podstawie poszerzonego scenariusza. Organizatorem wystawianego misterium jest Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus”. Więcej na: plock.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama