Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Od Kazimierza Wielkiego do "Solidarności"

W Archiwum Państwowym w Płocku została otwarta wystawa prezentująca niektóre najcenniejsze i najciekawsze archiwalia związane z historią miasta. Ekspozycję przygotowano z okazji promocji nowego informatora.

Od Kazimierza Wielkiego do "Solidarności"   Płock, 25.02.2016. Promocja "Informatora o zasobie archiwalnym" i wystawa "Skarby płockiego Archiwum" Agnieszka Małecka /Foto Gość Wystawa „Skarby płockiego Archiwum” to wizytówka archiwaliów, które zgromadziła ta placówka, licząca 95 lat. W kilkunastu gablotach prezentowane są m.in. dokumenty dotyczące administracji państwowej i samorządowej, akta metrykalne i stanu cywilnego, archiwalia związane z zakładami pracy, organizacjami, instytucjami oświaty, partiami politycznymi. - W gablocie z archiwaliami administracji ogólnej, w której dominują akta naszego miasta, prezentujemy m.in. kopię przywileju króla Kazimierza Wielkiego o otoczeniu miasta murem. Prezentujemy tam też projekt sceny dla orkiestry wojskowej na Plac Floriański z 1886 r. W tej gablocie pokazujemy też podanie o wydanie dowodu osobistego Stefana Bronarskiego, ucznia Gimnazjum im. W. Jagiełły, potem szefa Kedywu w AK i po wojnie komendanta okręgu 23 Mazowsze Zachodnie NZW - objaśniała w czasie otwarcia wystawy i promocji informatora Krystyna Bańka, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Płocku.

Na wystawie, znajdziemy też m.in. dokumenty metrykalne znanych płocczan: akt urodzenia Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, a właściwie Marianny Magdaleny z domu Burzyńskiej; podobny dokument dotyczący Władysława Broniewskiego (ciekawostka, że dokument został wydany dopiero 2 lata po faktycznej dacie urodzin poety); jest tu nawet akt małżeństwa prezydenta Ignacego Mościckiego z Michaliną Pelagią Czyżewską, płocczanką, zawartego w farze, w 1892 r. Są archiwalia związane z cechami, placówkami oświatowymi, zakładami pracy, „Solidarnością” regionu płockiego. Można zobaczyć m.in. jak wyglądał projekt cerkwi św. Mikołaja w Gostyninie, czy o niemal sto lat później - projekt pomnika Obrońców Płocka z 1920 r.

Wystawa pokazuje w soczewce to, co w Archiwum może odnaleźć badacz historii tego regionu. Dużą pomocą będzie teraz publikacja pt. Informator o Zasobie Archiwum, opracowana przez Krystynę Bańkę. - Autorka wykonała prawdziwie benedyktyńską pracę - zaznaczył na początku spotkania promującego publikację, dyrektor dr Tomasz Piekarski.

Od Kazimierza Wielkiego do "Solidarności"   Płock, 25.02.2016. Promocja "Informatora o zasobie archiwalnym" i wystawa "Skarby płockiego Archiwum" Agnieszka Małecka /Foto Gość - Informator zawiera podstawowe informacje o wszystkich zespołach i działach znajdujących się w centrali w Płocku do dnia 30 czerwca 2014 r. Ten zasób obejmuje 1049 zespołów. Każdy z nich został zaopatrzony odrębnym numerem porządkowym - zaznaczyła autorka, podczas promocji tej publikacji. Informator zawiera Wstęp z objaśnieniem zawartości, zasady korzystania z zasobów Archiwum, a także części właściwą - czyli wykaz zespołów archiwaliów, oraz wykaz alfabetyczny nazw zespołów, indeks geograficzny i zbiór ilustracji. Opis każdego z zespołów zawiera: nazwę i numer, zgodne z ewidencją zasobu, daty skrajne, jego rozmiar, zawartość, język, stan zmikrofilmowania oraz pomoce ewidencyjno- informacyjne zespołu.

Publikację, pierwszą tak kompleksową, jakie opracowało płockie Archiwum chwalił ks. prof. Michał Grzybowski, historyk i członek Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zaznaczył, że faktycznie wymagało to iście benedyktyńskiej pracy. - To rzecz ogromnie ważna. My dopiero korzystając z tego zasobu, robimy opracowania. Dlatego doceniamy autorkę i dyrekcję, która zdobyła się na taki odważny czyn. Na pewno pójdzie to do bibliotek naukowych, na pewno pójdzie do nas, ludzi, którzy zajmują się historią. Ale to przede wszystkim wizytówka, że Płock miasto, które ma tyle lat, zdobyło się po raz pierwszy na tego rodzaju, profesjonalne pracowanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy