W soboty i niedziele Wielkiego Postu, w cieniu romańskiej bazyliki w Czerwińsku, wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej.
Sam ks. Bosko uważał sztukę za jedno z najważniejszych narzędzi wychowania młodego człowieka. Przez lata spektakle męki Pańskiej były wpisane w program salezjańskiego nowicjatu w Czerwińsku. W 2014 r., po dłuższej przerwie, Pasja powróciła na deski klasztornej sali teatralnej, ale już w nowej odsłonie, profesjonalnej obsadzie i w oparciu o poszerzony scenariusz. Już w roku premiery można było się przekonać, że tekst ks. Franciszka Harazima, napisany 70 lat temu, wciąż oddycha świeżością i prawdą. Czerwińskie misterium to męka Zbawiciela, ale także dramat o strachu, zagubieniu apostołów, niewierze tych, którzy widzą cud, ale nadal są duchowo ślepi jak żołnierze, którzy pojmali Jezusa w Ogrójcu.
Każdego roku, w odpowiedzi na żywe reakcje i sugestie widzów - uczestników, misterium trochę ewoluuje. „W tym roku proponowany jest dwugodzinny spektakl poszerzony o nowe wątki, wzbogacony bogatszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów” - czytamy na stronie internetowej Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku. Organizatorzy zachęcają nie tylko do obejrzenia spektaklu, ale i przeżycia misterium z ostatnich godzin życia Chrystusa, refleksji i wielkopostnej modlitwy, a szczególnie do uczestnictwa w Mszach św., które są odprawiane w godzinach między spektaklami w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
W tym roku Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku grane jest w wielkopostne soboty o godz. 10, 13 i 16 oraz niedziele o godz. 11 i 14. Więcej informacji na stronie: www.misterium.bosko.pl.
Spektakl autorstwa ks. Harazima z muzyką ks. Antoniego Hlonda po raz pierwszy wystawiony był 85 lat temu w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrował do sanktuarium i klasztoru w Czerwińsku, gdzie na długie lata wpisał się w historię religijną i kulturalną tego miejsca, którym opiekują się księża salezjanie. Organizatorem misterium jest Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy "Emaus".
am