GN 32/2018 Archiwum

Przynieśli śmiech i zabawę

Kiedyś tzw. bakusów można było spotkać w ostatnie dni karnawału chyba w każdej mazowieckiej wsi. Dzisiaj najlepiej wybrać się na Przegląd Zespołów Zapustnych.

Tak było w ostatnią niedzielę karnawału: 35. już przegląd odbył się tym razem w Bądkowie. Widać, klimat tej wsi w podciechanowskiej gminie Sońsk szczególnie odpowiada "bakusom", bo spotkali się w niej już po raz drugi.

Do Bądkowa przyjechało 17 grup z całego północnego Mazowsza (m.in. z Szapska, Karniewa, Koziebród, Bogatego). Byli, oczywiście, też gospodarze.

Nawiązując do tradycji, uczestnicy przeglądu w barwnym, roztańczonym i rozśpiewanym korowodzie (kogóż w nim nie było: czarownice, diabły, bociany, turonie, kostuchy, żydzi, policjanci, księża – cała galeria przebierańców) przemaszerowali z miejscowej Szkoły Podstawowej do wsi, a tam rozeszli się i rozjechali do poszczególnych gospodarstw.

Jak przystało na "bakusów", podjęci gościnnie przez gospodarzy, śpiewali (repertuar, można by rzec tradycyjny: od "Cyganeczki Zosi" po "Sokoły"), tańczyli, prezentowali rodzajowe scenki.

Swoje programy uczestnicy przeglądu zaprezentowali także po powrocie do bądkowskiej szkoły. Współorganizatorami przeglądu byli: wójt gminy Sońsk i Gminny Ośrodek Kultury w Sońsku. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma