Nowy numer 43/2020 Archiwum

Za miesiąc... nawiedzenie

Płock, ziemia dobrzyńska i południowa część diecezji czekają na spotkanie z Maryją w znaku obrazu jasnogórskiego.

W tych dniach poznaliśmy kalendarz posług biskupich w czasie nawiedzenia obrazu Matki Bożej. Przez trzy miesiące: od marca do czerwca, liturgii powitania będą przewodniczyć biskupi: Piotr Libera, Roman Marcinkowski i Mirosław Milewski, który 27 lutego otrzyma święcenia biskupie w płockiej katedrze.

Nawiedzenie rozpocznie się od parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Sudragach - jednej z najmniejszych wspólnot parafialnych w diecezji. Po nawiedzeniu w Ligowie i Skępem (parafia Miłosierdzia Bożego), obraz nawiedzenia rozpocznie wędrówkę po parafiach dekanatów: Wyszogród, Bodzanów, Płock Wschód, Tłuchowo, Rypin, Dobrzyń nad Drwęcą, Dobrzyń nad Wisłą, Gostynin, Gąbin i Płock Zachód.

W czasie niezbędnych przerw (Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, trzydniowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, Boże Ciało) nastąpi kilkudniowa przerwa w peregrynacji. Wtedy obraz będzie umieszczony i czczony m.in. w zgromadzeniach zakonnych na terenie diecezji płockiej oraz w Domu Księży Emerytów w Płocku.

Uroczyste zakończenie nawiedzenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji płockiej wyznaczono na sobotę, 11 czerwca o 11.00 w płockiej bazylice katedralnej przy udziale członków Episkopatu Polski, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych i seminarzystów oraz wiernych świeckich z diecezji płockiej. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Wtedy też biskup płocki przekaże obraz nawiedzenia do diecezji łowickiej.

Bp Piotr Libera będzie towarzyszył nawiedzeniu przez obraz jasnogórski w parafiach dekanatów: tłuchowskiego, gostynińskiego oraz parafii: Dobrzyków, Biała, Brwilno, Płock-Trzepowo, Płock-Ducha Świętego i w parafii katedralnej św. Zygmunta.

Bp Roman Marcinkowski będzie towarzyszył nawiedzeniu przez obraz jasnogórski w następujących parafiach: (w dekanacie wyszogrodzkim) Żukowo, Czerwińsk, Wyszogród, Orszymowo i Mała Wieś; (w dekanacie bodzanowskim) Zakrzewo, Bodzanów, Bulkowo i Pilichowo, Daniszewo, Blichowo, Radzanowo i Miszewko Strzałkowskie; w Płocku-parafia św. Wojciecha i w Rogozinie, we wszystkich parafiach dekanatu rypińskiego, w Dobrzyniu n. Drwęcą i Płonnem, we wszystkich parafiach dekanatu Dobrzyń n. Wisłą i Gąbin (za wyjątkiem parafii Dobrzyków), w parafiach płockich pw.: św. Jadwigi, św. Jana Chrzciciela, farze i św. Maksymiliana M. Kolbego.

Bp Mirosław Milewski będzie towarzyszył nawiedzeniu w parafiach: (w dekanacie wyszogrodzkim) Grodziec i Radzikowo, Kobylniki i Rębowo; (w dekanacie bodzanowskim) Miszewo Murowane, Święcieniec i Łętowo; we wszystkich parafiach dekanatu Płock Wschód, za wyjątkiem parafii Płock-św. Wojciecha i Rogozino; we wszystkich parafiach dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą, za wyjątkiem parafii Dobrzyń n. Drwęcą i Płonne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama