Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zdobywał serca w drodze do kościoła

Parafia Bogate pożegnała swego wieloletniego proboszcza. Zmarł ks. kan. Wiesław Wiśniewki.

Zmarłego duszpasterza wspominają mieszkańcy Bogatego, gdzie przez ostatnie 25 lat, jako proboszcz, a następnie jako emeryt, posługiwał ks. kanonik. - Bardzo ceniłam ks. Wiśniewskiego – wspomina zmarłego, Jolanta Dawid, dyrektor szkoły podstawowej w Węgrzynowie. – On zawsze widział drugiego człowieka, każdego starał się zauważyć. Nie ważne czy ktoś stał w wewnątrz kościoła czy na zewnątrz. On wszystkich widział z każdym porozmawiał – mówi Jolanta Dawid.

– Był zawsze uśmiechnięty i otwarty do ludzi. W Bogatem przeżył wiele lat. Nie sposób Go nie pamiętać. Mam odczucia, że był wspaniałym kapłanem i człowiekiem. Potrafił pamiętać o innych. Mimo sędziwego już wieku, zawsze znajdował czas na rozmowę. Cieszę się, że miał wspaniałych następców, którzy się nim opiekowali i wspierali. Ostatnie moje spotkanie z nim było podczas sprawowanej rocznicowej Eucharystii w intencji mojego brata – dodaje pani Jolanta.

– Z wielkim smutkiem i żalem przyjęłam wiadomość o śmierci ks. kan. Wiesława Wiśniewskiego – mówi Grażyna Florysiak, nauczycielka Zespołu Szkół w Bogatem. - Znaliśmy się wiele lat, bo byłam jego parafianką oraz nauczycielką miejscowej szkoły, z którą ks. kanonik współpracował. Pamiętam, że zawsze chętnie przyjeżdżał do naszej placówki na różne uroczystości szkolne. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Był zawsze pogodny i miał duże poczuciem humoru. Zawsze wzbudzał we mnie wielkie uznanie, za to, że będąc już na emeryturze i zmagając się z chorobą brał czynny udział w życiu parafii. Ceniłam jego dobroć i życzliwy stosunek do każdego człowieka. Idąc z plebanii do kościoła na Mszę św. witał się z spotkanymi po drodze parafianami, z którymi zawsze starał się zamienił choć kilka słów – dodaje.

– Zapisał się w mojej pamięci, jako dobry kapłan, wspaniały człowiek z otwartym sercem dla wszystkich potrzebujących duchowego wsparcia – zwraca uwagę pani Grażyna. - Zapewne wszystkim parafianom będzie brakowało ks. kanonika, ale pokrzepia mnie nadzieja, że praca, którą włożył oraz jego głęboka wiara, będą owocowały w mieszkańcach parafii Bogate – dodaje.

Ks. kan. Wiśniewski urodził się w 1932 roku w parafii Drobin. W 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował w parafiach: Sarnowo, Dobrzyń n. Wisłą, Suserz i Sulerzyż. Był proboszczem w Wieczfni Kościelnej, a od 1991 roku w Bogatem. W 2007 roku przeszedł na emeryturę.

Uroczystościom pogrzebowym w Bogatem, gdzie ostatnie 25 lat spędził ks. kanonik, przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ciało ks. Wiśniewskiego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Drobinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama