Nowy numer 43/2020 Archiwum

Będą opłaty

Ścisłe centrum Płocka, wraz ze starówką, będzie objęte strefą płatnego parkowania. Uchwałę parkingową przyjęto podczas ostatniej sesji rady miasta.

Od 1 sierpnia tego roku trzeba będzie uiścić opłatę parkingową, gdy postawimy samochód w strefie, wyznaczonej przez ulice: Spacerową, fragment Kobylińskiego i al. Jachowicza, 1 Maja, fragment Kolegialnej, pl. Obrońców Warszawy, Mostową i Okrzei. W obrębie tego kwartału miasta bezpłatny postój samochodu będzie mógł trwać maksymalnie tylko do pół godziny, i tylko raz dziennie.

Ile trzeba będzie wrzucić do parkometru, gdy staniemy na dłużej? W uchwale podane są następujące opłaty za parkowanie: 2 zł za pierwszą godzinę postoju; 2,4 zł za drugą, i 2,8 zł za trzecią; za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju doliczane jest po 2 zł. Najniższa opłata w cenniku płockiej Strefy Płatnego Parkowania wynosi 0,5 zł - to za 15 minut powtórnego parkowania, po wcześniejszym, jednorazowym zatrzymaniu się na pół godziny. Zapłacimy, gdy zatrzymamy się w SPP w godz. 8.00-17.00 w dni powszednie, natomiast w weekendy i święta zaparkujemy bezpłatnie. Płocczanie innych dzielnic, którzy często korzystają z tej strefy, mogą wykupić odpowiednią kartę abonamentową: 12 zł za dzień. Jeśli nie mamy abonamentu i nie zapłacimy jednorazowo za parkowanie, czeka nas tzw. opłata dodatkowa w wysokości 50 zł.

W przypadku mieszkańców samej SPP (zameldowanych) bezpłatne parkowanie obejmuje oczywiście tereny ich posesji; ale już za postawienie samochodu na ulicy w swoim sąsiedztwie, będą musieli zapłacić. W uchwale przewidziano abonament w wysokości 30 zł miesięcznie na parkowanie w danym sektorze strefy, dla jego mieszkańca (informację o granicy sektorów otrzyma wraz z abonamentem). To znaczy, że parkując w innym sektorze SPP, mimo abonamentu w obrębie swojego sektora, będzie musiał zapłacić już normalną stawkę. Uchwała przewiduje także opłatę abonamentową za drugi samochód; ta jest już znacznie wyższa - wynosi 100 zł miesięcznie.

Uchwała zwalnia z opłat osoby niepełnosprawne, posiadające kartę parkingową, właścicieli pojazdów jednośladowych, którzy parkują je w miejscach do tego wydzielonych, taksówkarzy, oczekujących na pasażera maks. do 10 minut i zatrzymujących się w wydzielonych dla nich miejscach do postoju.

Mieszkańcy, którzy będą szukali bezpłatnych miejsc postojowych, będą musieli w zadowolić się m.in. placem przy Teatrze Dramatycznym, który będzie pełnił rolę jednego z parkingów buforowych.

Projekt uchwały został poprzedzony badaniami i konsultacjami społecznymi; wyniki badania ankietowego wskazują, że pomysł wprowadzenia płatnej strefy poparło niewiele ponad połowa ankietowanych (55%). Przeciwko wprowadzeniu SPP w Płocku byli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Na wczorajszej sesji rady miasta uchwała została przyjęta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama