Nowy numer 39/2022 Archiwum

Módlcie się za biskupa całym sercem...

W kontekście nominacji nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej warto przytoczyć słowa papieża Franciszka wypowiedziane w piątek w czasie Mszy św. w Domu św. Marty w Watykanie.

- Módlcie się za biskupa całym sercem, proście Pana: Panie, otocz troską mojego biskupa; dbaj o wszystkich biskupów i poślij nam biskupów, którzy będą prawdziwymi świadkami, biskupów, którzy się modlą, i biskupów, którzy swoim głoszeniem pomogliby nam w zrozumieniu Ewangelii, abyśmy byli pewni, że Ty, Panie żyjesz, jesteś z nami – powiedział wczoraj papież Franciszek.

- Zadaniem biskupów jest modlitwa i głoszenie zmartwychwstania Jezusa, a obowiązkiem wiernych jest modlitwa za swoich biskupów, bez których Kościół nie może się obyć – powiedział papież.

- Biskupi są filarami Kościoła, powołani, by byli świadkami zmartwychwstania Jezusa - stwierdził Franciszek. Dodał, że mają świadczyć, iż Pan Jezus jest żywy, że Pan Jezus zmartwychwstał, że Pan Jezus z nami podąża, że Pan Jezus nas zbawia, że Pan Jezus oddał za nas swe życie, że Pan Jezus jest naszą nadzieją, że Pan Jezus zawsze nas przyjmuje i nam przebacza. Zatem życie biskupów ma być prawdziwym świadectwem zmartwychwstania Chrystusa.

Papież wskazał na dwa zadania biskupów: przebywanie z Jezusem na modlitwie oraz dawanie świadectwa, to znaczy głoszenie zbawienia, jakie przyniósł nam Pan. - Dwa zadania niełatwe, ale to właśnie one sprawiają, że filary Kościoła są mocne. Jeśli te filary ulegają osłabieniu, bo biskup się nie modli lub modli się niewiele, zapomina o modlitwie czy też nie głosi Ewangelii, zajmując się czym innym, to także Kościół słabnie, cierpi. Cierpi lud Boży, bo filary są słabe – stwierdził Franciszek.

Ojciec święty zaznaczył, że Kościół nie może obejść się bez biskupa, i dlatego obowiązkiem całego ludu jest modlitwa za biskupów. Jest to obowiązek miłości, obowiązek dzieci wobec ojca, obowiązek braterski, aby rodzina trwała zjednoczona w wyznawaniu Jezusa Chrystusa, żyjącego i zmartwychwstałego.

- Dlatego chciałbym was dziś zachęcić do modlitwy za nas, biskupów, bo my także jesteśmy grzesznikami, także mamy słabości, także nam grozi to, co Judaszowi, bo i on został wybrany jako filar. Także nam grozi brak modlitwy, czynienie czegoś, co nie jest głoszeniem Ewangelii i wypędzaniem złych duchów... Trzeba się modlić, aby biskupi byli tym, czego chciał Jezus, abyśmy wszyscy dawali świadectwo o zmartwychwstaniu Jezusa. Niech lud Boży modli się za biskupów - apelował ojciec święty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy