Nowy numer 42/2019 Archiwum

W cieniu Tomasza Kolbego

W Ciechanowie uczczono 153. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Po raz trzeci pod honorowym patronatem starosty Sławomira Morawskiego odbyły się w Ciechanowie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Stało się już tradycję, że odbywają się one na skwerze przed popiersiem Tomasza Kolbego – jednego z najsłynniejszych powstańczych dowódców na północnym Mazowszu, poległego w nierównym boju z Kozakami pod Rydzewem k. Ciechanowa. Sylwetkę bohaterskiego powstańca przypomniała zebranym Bogumiła Umińska z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Mówiła także m.in. o gen. Zygmuncie Padlewskim i jednej z najważniejszych bitew, jaką stoczył – pod Zeńbokiem, również na ziemi ciechanowskiej.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, świata kultury, ciechanowskich szkół i organizacji społecznych.

Wartę honorową zaciągnęli członkowie Związku Piłsudczyków RP i uczniowie ciechanowskich klas wojskowych. Uroczystość poprowadził prezes zarządu okręgu Związku Piłsudczyków RP Jacek Stachiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL