W ramach płockich obchodów Dnia Judaizmu w płockim seminarium odbyło się nabożeństwo biblijne, zakończone modlitwą za naród żydowski i o miłosierdzie dla świata.
W czasie nabożeństwa odczytano m.in. obszerny fragment z Pierwszej Księgi Królewskiej, opowiadający o ucieczce proroka Eliasza na pustynię, wędrówce na Bożą górę Horeb, spotkaniu z Panem i nowej misji prorockiej. Słuchaniu słowa Bożego towarzyszył powtarzany refren psalmu: "Pan nie odrzuca ludu wybranego".
- "Co ty tu robisz Eliaszu?" Dlaczego opowiadamy sobie tego wieczoru dzieje tego Bożego człowieka? - pytał w czasie homilii ks. Jarosław Kwiatkowski, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego. - Czy jest on dla nas tylko biblijną opowieścią, postacią niezwykłą, ale odległą? (...) Opowiadamy o nim w łączności serca i modlitwy z naszym bratem Izraelem. Może dlatego opowiadamy dziś o Eliaszu i robimy to pamiętając o Narodzie Wybranym, aby odkryć prostą prawdę, że Eliasz miał poprzedzać Mesjasza. Cały Izrael, lud Abrahama, lud Synajskiego Przymierza, dla nas - nowego Ludu Bożego, stał się Eliaszem: znakiem gorliwości o Boga i Jego sprawy, żywym świadectwem jedności wiary i życia - mówił ks. Kwiatkowski. I akcentował: - Lud wierzącego Izraela to są umiłowane dzieci Boga, używając sławnych słów św. Jana Pawła II jakby nasi starsi bracia w wierze, nie "gorsi bracia", nie "inni bracia", nie "odrzuceni-potępieni". Kto wierzy w Boga, nigdy się do takich słów i podziałów nie posunie! - mówił kaznodzieja.
Mówiąc o postaci biblijnego proroka zwrócił uwagę, że jest on bardzo mocno związany ze znakami wiary Izraela. Wśród nich jest symboliczne krzesło Eliasza. - Każde hebrajskie dziecko płci męskiej, w sposób symboliczny, w chwili obrzezania, było na chwilę położone na krześle Eliasza, jakby na kolanach proroka, stróża wiary i przymierza. Takie eliaszowe krzesło jest w każdej synagodze - stało również w tej płockiej, i przypominało o oczekiwaniu na Mesjasza, Pomazańca Pana. I siadał na nim stary prorok i brał na kolana kolejne pokolenia izraelowych synów urodzonych nad Wisłą. (...) Dziś pamiętamy szczególnie o tych dzieciach Płocka, kładzionych 8 dni po narodzinach na eliaszowych kolanach w naszej synagodze, a potem kończących życie w niemieckich krematoriach Auschwitz. Pamiętamy, aby ta ofiara nie była daremna... - mówił ks. Jarosław Kwiatkowski.
- Boże Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boże, którego świadkami po całej ziemi stali się uczniowie Jezusa Chrystusa, umocnij duchową więź braterstwa wiary chrześcijan i Żydów - modlił się ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, który przewodniczył nabożeństwu. Zakończyła je modlitwa św. Jana Pawła II za naród żydowski i modlitwa papieża Franciszka o miłosierdzie dla świata, które odmówili ks. Ireneusz Mroczkowski i Rafał Kowalski z Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.
- Pytanie, które stawia nam tegoroczny Dzień Judaizmu, eliaszowe pytanie "Co ty tu robisz?" jest ważne dla nas, zwłaszcza w seminaryjnej kaplicy - mówił na rozpoczęcie nabożeństwa biblijnego ks. rektor Marek Jarosz. - Pytania w naszym życiu są ważne, bo wyznaczają kierunek naszej drogi. Pytania i odpowiedzi proroka Eliasza dotyczą żarliwości o chwałę Pana, a to przecież łączy nas wszystkich, niezależnie od pochodzenia, kultury i wyznawanej religii - mówił ks. rektor Jarosz.
Spotkanie modlitewne z okazji Dnia Judaizmu uświetnili muzycy z Kwintetu Dętego "Canzona".
wp