Nowy numer 48/2020 Archiwum

Widzisz? Zareaguj!

Otwarte są noclegownie, czynne jadłodajnie, na Mazowszu uruchomiona bezpłatna infolinia.

Najpierw mróz, potem wzrost temperatury, śnieg i lód - zima w ciągu niespełna dwóch tygodni zaserwowała nam spore niespodzianki.

Pierwsza fala niskich temperatur tej zimy zebrała już śmiertelne żniwo - na Mazowszu z wychłodzenia zmarło w pierwszych dniach roku siedem osób.

Jak informuje Urząd Wojewódzki na Mazowszu działa bezpłatna infolinia. Pod numerem telefonu 987 pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach pomocy dla bezdomnych, to znaczy gdzie najbliżej można przenocować, zjeść ciepły posiłek i skorzystać z pomocy medycznej.

Każdy też, kto zna miejsce przebywania takich osób, może pod tym numerem przekazać tę informację, dzięki czemu zostaną poinformowane odpowiednie służby.

W naszym województwie przygotowano 3,4 tys. miejsc w noclegowniach, schroniskach i ogrzewalniach, a także czynne są 24 jadłodajnie i punkty żywienia.

Pełna lista obiektów, które udzielają schronienia i zapewniają posiłek osobom bezdomnym jest dostępna na stronie internetowej Urzędu: www.mazowieckie.pl, pod banerem "Pomoc dla bezdomnych".

Przypomnijmy, że w Płocku Caritas prowadzi dom dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Sienkiewicza, gdzie w silne mrozy bezpieczny nocleg znajduje około 50 osób. Codziennie rozdawane są też ciepłe posiłki dla ponad 400 osób.

W mieście czynna jest także Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych (ul. Otolińska 23; godz. 18 do 8), która ma 30 miejsc noclegowych. Osoby takie mogą tu też skorzystać z punktu sanitarnego i aneksu kuchennego.

Chociaż pukając do takich miejsc bezdomni nie powinni być w stanie nietrzeźwym, to przy niskich temperaturach z kwitkiem nie odsyła się nawet osób pod wpływem alkoholu.

W samych noclegowniach jednak, obowiązuje ścisły zakaz wnoszenia i picia napojów wysokoprocentowych, palenia tytoniu i zażywania substancji psychoaktywnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama