powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
Od chrztu do bierzmowania narodu  
Płock, 10.01.2016. Peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Msza w kościele farnym Agnieszka Małecka /Foto Gość

Od chrztu do bierzmowania narodu przejdź do galerii

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana od roku relikwie polskiego papieża nawiedzają różne ośrodki w naszym kraju. W Niedzielę Chrztu Pańskiego były w płockiej farze.

am

|

10.01.2016 15:42 GOSC.PL

dodane 10.01.2016 15:42
0

„To nie jakaś pobożna „akcja” i nie jeszcze jedna „wystawa”; ufając Bożemu Miłosierdziu i Matce Zawierzenia, prosimy, aby rzeczywiście Oni szli i owoc przynosili…Aby jeszcze raz wędrując po Polsce przeprowadzili swoiste rekolekcje…” - tak o św. Janie Pawle II, nawiedzających w relikwiach oddziały „Civitas Christiana” i postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, patronie Stowarzyszenia, napisano w komentarzu do wystawy „Rodzina Bogiem silna”. I relikwie, i wystawa wędrują po całej Polsce w ramach przygotowań do Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski; dla członków „Civitas Christiana” to dzieło jest również okazją do modlitwy o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Do Płocka relikwie dotarły dziś w nocy; modlono się przy nich podczas Mszy św. w kolegiacie płockiej, a po liturgii zostały zabrane do siedziby Stowarzyszenia przy ul. Kazimierza Wielkiego.

- To właśnie on, nasz najznakomitszy z rodaków, przez długie lata swego pontyfikatu wzywał nas do nawrócenia. On swoimi modlitwami, nauczaniem, pielgrzymkami, swoją postawą, przeżywanym cierpieniem i umieraniem przybliżał nas do Jezusa Chrystusa - przypomniał w kazaniu ks. prof. inf. Wojciech Góralski. Nawiązując do pamiętnych słów Jana Pawła II z początku pontyfikatu „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”, nazwał tamto wydarzenie narodowym bierzmowaniem Polaków, które powinno owocować w wiarę, nadzieję i miłość.

- Niedziela Chrztu Pańskiego w tym roku stanowi szczególną okazję do postawienia sobie pytania, czy Polska, która przyjęła chrzest 1050 lat temu w osobie swojego władcy Mieszka I pozostaje nadal wierną chrześcijańskim korzeniom. Nie trzeba być szczególnie uważnym obserwatorem życia, by stwierdzić, że wielokrotnie od tych korzeni odchodzimy, hołdując fałszywym wartościom - mówił ks. Wojciech Góralski, zaznaczając m.in., że dziś tolerancję myli się z prawem do ośmieszania i wyszydzenia, a respektowanie prawa do wolności sumienia i religii traktuje się w niektórych środowiskach jako próbę wprowadzania państwa wyznaniowego. Na koniec ks. infułat ponowie odniósł się do nauczania Jana Pawła II i zachęcał, by wziąć sobie do serca zachętę ojca świętego, wypowiedzianą 3 czerwca 1997 r.: „bądźcie nosicielami wiary, nadziei, wiary…".

W uroczystości uczestniczył zarząd i członkowie płockiego „Civitas Christiana” oraz gościnnie dr Kamil Sulej, prezes oddziału okręgowego w Warszawie. Relikwie, które dotarły dziś do Płocka, są relikwiami II stopnia, z odzienia św. Jana Pawła II. Zostały podarowane Katolickiemu Stowarzyszeniu Civitas Christiana przez kard. Stanisława Dziwisza. Ich peregrynacja odbywa się pod hasłem „Budujcie Civitas Christiana!" (Chrześcijańską Społeczność).

1 / 1
"Civitas Christiana" w Płocku

Foto Gość DODANE 10.01.2016

"Civitas Christiana" w Płocku

​W płockiej farze odbyła się Msza św. z udziałem członków Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", z okazji peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II. Zdjęcia: Agnieszka Małecka /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CIVITAS CHRISTIANA
  • PEREGRYNACJA
  • PŁOCK
  • RELIKWIE ŚW. JANA PAWŁA II

am

Polecane w subskrypcji

  • Między filmem a grą komputerową. Recenzja „Minecraft: Film”
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Między filmem a grą komputerową. Recenzja „Minecraft: Film”
  • Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
  • „Tutaj nawet na spacer nie można wyjść swobodnie”. Jak Caritas pomaga w Jemenie
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Tutaj nawet na spacer nie można wyjść swobodnie”. Jak Caritas pomaga w Jemenie
  • Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
  • George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
    • Rozmowa
    • ks. Rafał Skitek
    George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
  • Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
    • Franciszek Kucharczak
    Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE