Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i regionie, od stycznia do kwietnia.
Gostynin, 06.01.2015. W Gostyninie, w diecezji płockiej, po raz pierwszy w tym mieście przeszedł ulicami Orszak Trzech Króli Agnieszka Małecka /Foto Gość Coraz więcej Orszaków
W Gostyninie i Nasielsku po raz pierwszy, w Płocku, Sierpcu, Rypinie, Płońsku, Pułtusku, Przasnyszu, Radzanowie n. Wkrą kolejny raz Orszak Trzech Króli był formą świętowania uroczystości Trzech Króli. Tylko w Gostyninie w wydarzeniu wzięło udział około tysiąca osób. Podobnie było w Nasielsku. W Płocku orszak liczył kilka tysięcy uczestników.– Takiego świętowania Gostynin bardzo potrzebował – podkreślali uczestnicy OTK w pierwszym tego typu wydarzeniu w ich mieście.
– To miłość wypowiada się przez dar. Trzej Królowie właśnie to uczynili: ofiarowali siebie w geście symbolicznego daru. Cokolwiek mówisz, myślisz i robisz, staje się porażką, jeśli nie towarzyszy temu miłość, bo miłość nigdy się nie poddaje – mówił bp Roman Marcinkowski w czasie Mszy św. na zakończenia Orszaku w płockiej Stanisławówce.
Płock, 02.02.2015. Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył Mszy św. i procesji w święto Ofiarowania Pańskiego. Katedra płocka ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Nuncjusz z zakonami
Trwa Rok Życia Konsekrowanego, a jego centralnym obchodem w diecezji płockiej była Msza św. pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce w bazylice katedralnej.
- Czy ten rok przyniesie jakieś zmiany w moim życiu, w życiu mojego instytutu? Czyż nie ma w nas tęsknoty, aby wzrosło znaczenie zakonów w społeczeństwie i Kościele lokalnym? Rodzą się niepokoje, bo rośnie ubóstwo duchowe i materialne w świecie i w klasztorach, jest więc zatroskanie o przyszłość. I czy odwrócimy tendencję spadku powołań? Czy będą widoczne rezultaty i owoce tego roku? Trzeba mieć nadzieję, że tak, bo przecież każdego dnia: indywidualnie i wspólnotowo otrzymujemy wyjątkową moc w słowie Bożym i Eucharystii. Chcemy dać się urzec światłu, ogniowi i proroctwu, które są znakami tajemnicy święta Ofiarowania Pańskiego i zakonnego powołania - mówił abp Celestino Migliore w płockiej katedrze.
Płock, 15.03.2015. Nabożeństwo Gorzkich Żali w katedrze płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery Agnieszka Małecka /Foto Gość Jubileusz z "mazowieckimi mocarzami Krzyża Świętego"
Tegoroczne kazania pasyjne w płockiej katedrze wygłosił bp Piotr Libera. W jubileuszowym roku 940-lecia istnienia diecezji płockiej poświęcił je postaciom męczenników, pokutników i świętych, którzy przez minione wieki nieśli na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej krzyż Chrystusa.
- Może nie jest wcale rzeczą przypadku, że właśnie nasze miasto było i pozostanie niejako symbolem miasta szczególnie spragnionego i szczególnie potrzebującego Boskiego Miłosierdzia? Jak bardzo potrzebowali go ci wszyscy okrutnie przecież ukarani Bolestowie i Bieniaszowie, niebojący się podnosić ręki na swoich biskupów i kapłanów! Ci Masławowie - wszczynający rokosz przeciw prawowitym władcom! Ci Bolesławowie – wielcy, ale niewahający się oślepiać swoich braci! Ci Konradowie - sprowadzający krzyżaków i w swojej żądzy władzy uderzający na Kraków! Ci "twardzi Mazurzy" - "dobrej chęci, ale złego skutku", jak o nas mawiano! Tak, Mazowsze, to ziemia potrzebująca i spragniona miłosierdzia jak mało która ziemia tego kraju... To także biskupstwo "pod krzyżem"... Może dlatego właśnie Płock i pokorna, cicha, ukryta Faustyna? - mówił bp Libera w czasie pierwszego z kazań pasyjnych 22 lutego.
Płock, 28.03.2015. Synod Młodych Diecezji Płockiej podczas 30. Światowych Dni Młodzieży Agnieszka Małecka /Foto Gość Na miarę nowego pokolenia
W długiej historii synodów diecezji płockiej, a było ich już 42, po raz pierwszy poproszono o głos młodych diecezjan. - Nasz synod nie byłby nowy bez głosu młodych chrześcijan. Także i hasło synodu płockiego: "Gdzie Bóg, tam przyszłość" byłoby nieprawdziwe bez tych, którzy tę przyszłość będą tworzyć! - mówił w czasie diecezjalnego spotkania w Orlen Arenie bp Piotr Libera.
Po dyskusji w grupach tematycznych młodzi zredagowali swe przesłanie, które następnie zostało dołączone do księgi 43. Synodu Diecezji Płockiej. Napisali m.in.: "Niech Msza nie będzie godziną nudy, a parafie niech bardziej przypominają otwarte dworce, niż zamknięte twierdze. Homilie powinny być krótsze, dotyczyć życia codziennego, a nawet spraw przyziemnych, dotykać codzienności od strony duchowej, być świadectwem zaangażowanego kapłana. Deklarujemy chęć uczestnictwa w przygotowaniu Eucharystii, a zatem w zespołach liturgicznych i muzycznych, w scholach i grupach biblijnych. (...) Chcemy podejmować wolontariat, na przykład służąc pomocą naszym koleżankom i kolegom przeżywającym osobiste dramaty i załamania".
Płock, 8.11.2015. Inauguracja Kapituły Kolegiackiej św. Michała i instalacja kanoników gremialnych. Kolegiata św. Bartłomieja ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Fara kolegiatą z Kapitułą św. Michała
W Wielki Czwartek bp Piotr Libera przywrócił płockiej farze tytuł kolegiaty, i ustanowił na nowo przy tym kościele Kapitułę Kolegiacką św. Michała. "Mając na uwadze przesłanki historyczne: istnienie od połowy XII stulecia przy kościele kolegiackim św. Michała w Płocku prastarej kapituły kolegiackiej pod tym samym wezwaniem oraz jej przeniesienie w 1731 roku do istniejącego od 1356 roku kościoła parafialnego św. Bartłomieja w tymże mieście, gdzie funkcjonowała sprawując kult Boży, aż do roku 1819, kiedy to została zniesiona, oraz pragnąc nawiązać do chlubnych tradycji i bogatego dziedzictwa duchowego tejże kapituły, a także kierując się pragnieniem kontynuowania współcześnie zadań pełnionych przez to kolegium w zakresie uświetniania kultu Bożego w tak znamienitej świątyni, która niedawno obchodziła swój jubileusz 650-lecia powstania, oraz w roku 940-lecia istnienia diecezji płockiej, po wysłuchaniu opinii Kolegium Konsultorów, niniejszym nadaję kościołowi parafialnemu pod wezwaniem św. Bartłomieja w Płocku rangę kolegiaty. Jednocześnie, na mocy kan. 504 Kodeksu Prawa Kanonicznego restytuuję przy niej Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku" - napisał bp Libera w dekrecie.
Płock, 16.04.2015. Pontyfikał Płocki. Archiwum Diecezjalne ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Płock, 16.04.2015. Pontyfikał Płocki. Archiwum Diecezjalne ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Najstarsza księga modlitwy
W kwietniu, po 75 latach diecezja płocka odzyskała z Niemiec XII-wieczny pontyfikał biskupów płockich. - Zabytkowa księga kończy swoją długą wędrówkę w miejscu, gdzie najprawdopodobniej powstała, w opactwie benedyktyńskim na Tumskim Wzgórzu w Płocku. Powrót pontyfikału do Płocka uzupełnia lukę w naszych najstarszych księgach rękopiśmiennych. Znajdzie on swoje miejsce obok Biblii Płockiej, Ewangelii według św. Marka oraz Perykop Ewangelicznych, będących ważnymi świadkami 940-letnich dziejów diecezji płockiej - powiedział bp Piotr Libera.
- Pontyfikał jest w dobrym stanie. Po tym, jak w 1973 roku kupiła go Bawarska Biblioteka Państwowa, został poddany konserwacji. Jak mówił w czasie przekazania pontyfikału w Warszawie dyrektor biblioteki Klaus Ceynowa, wcześniej jego stan był fatalny. Był zawilgocony; nie wiemy przecież, w jakich warunkach był przechowywany od zrabowania w 1940 r. do chwili pojawienia się na aukcji w 1973 r. Teraz zostanie poddany on badaniom przez naszych konserwatorów - powiedział w rozmowie z "Gościem Płockim" ks. Dariusz Majewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego.
Częstochowa, 17.04.2015. Apel Jasnogórski, w czasie którego bp Piotr Libera zaprosił Matkę Bożą do nawiedzenia diecezji płockiej. Jasna Góra ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Zaproszenie Maryi
Jest jasnogórskim zwyczajem, że biskup diecezji, która będzie przeżywała nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, udaje się na Jasną Górę i zawierza Maryi oraz zaprasza Matkę Bożą do swojego diecezjalnego Kościoła. Tak się stało 17 kwietnia - bp Libera wraz z przedstawicielami diecezji modlił się w sanktuarium jasnogórskim. Przez dwa dni towarzyszyła mu również młodzież maturalna, która pielgrzymowała do Częstochowy.
Staję, o dobra Matko, w domu polskiego narodu, aby zaprosić Cię do nawiedzenia naszej rodziny diecezjalnej - powiedział bp Libera w kaplicy cudownego obrazu.
wp