Nowy numer 43/2020 Archiwum

Światełko wskazuje na człowieka

Coroczna harcerska akcja przekazywania symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem rozpoczęła świąteczny czas.

Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy odebrał dziś bp Piotr Libera. W spotkaniu oprócz pasterza płockiego uczestniczyli pracownicy kurii diecezjalnej. Harcerze co roku starają się dotrzeć ze światłem do każdego ważnego miejsca, m.in. instytucji, jednostek samorządowych, parafii i domów rodzinnych. Tak, aby w żadnym z tych miejsc nie zabrakło symbolu ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawianego na wigilijnym stole.

W siedzibie kurii diecezjalnej wspólną modlitwą Anioł Pański rozpoczęto spotkanie z harcerzami. Na ręce bp. Piotra Libery Betlejemskie Światło Pokoju przekazała komendantka Hufca ZHP w Płocku, hm. Anna Habaj. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: "Zauważ człowieka". Komendantka, w imieniu wszystkich harcerzy, złożyła życzenia, aby światło rozpaliło w sercach ludzkich wrażliwość na potrzeby współczesnego człowieka. - Byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc - zwracała się do obecnych. - Betlejemskie Światło Pokoju powinno stać się "drogowskazem, ukazującym każdego dnia drogę, którą trzeba iść" - akcentowała hm. Habaj.

Światełko wskazuje na człowieka   Płock,22.12.2015, Bp Piotr Libera odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju Archiwum Kurii Diecezjalnej Bp Piotr Libera podziękował za podtrzymywanie tradycji niesienia Betlejemskiego Światła Pokoju. - Dzięki waszej służbie w naszych domach, instytucjach świeckich i kościelnych mamy światło z Groty Narodzenia w Betlejem - mówił bp Piotr. Życzył harcerzom, by zawsze umieli kierować się harcerskimi ideałami w codziennym życiu.

Prosił, by życzenia wsparcia przekazali całemu płockiemu środowisku harcerskiemu. Na pamiątkę spotkania bp Piotr przekazała obecnym miniaturki Dzieciątka Jezus na sianku oraz hasło rozpoczętego Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.

Betlejemskie Światełko Pokoju wędruje z Betlejem do wszystkich krajów europejskich. W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich, najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama