GN 43/2020 Archiwum

Maryja i sekret Adwentu

Odnaleziono ją po wojnie, porzuconą w rupieciarni pod chórem. Była w opłakanym stanie, bez jednej ręki. Figura Maryi Panny dziś przyciąga swym pięknem.

Warto odwiedzić Janowo, na północnych krańcach diecezji, i zatrzymać się przed maryjnym ołtarzem. Został wykonany w 1957 roku, w stylu starogotyckim. W jego centrum znajduje się figura Maryi, którą ks. proboszcz Tomasz Opaliński nazywa "Madonną słuchającą".

Figura być może pochodzi z XVI wieku. Zdaniem niektórych znawców, mógł ją wykonać ktoś ze szkoły Wita Stwosza. Ponieważ w czasie ostatniej wojny Niemcy zamienili kościół na magazyn, po jej zakończeniu, wśród wielu przedmiotów pewnie zagrabionych i zwiezionych z różnych miejsc, znalazła się ta zniszczona figura. Poddano ją renowacji, specjalnie dla niej sprawiono ołtarz. Dziś cieszy się wielkim kultem, o czym świadczą liczne wota. Ciekawy jest również sam ołtarz, w którego wykonanie zaangażowali się artyści z Warszawy: figura Maryi jest otoczona medalionami 21 świętych polskich, wśród nich znalazł się m.in. mało znany Andrzej Żurawek.

- Długo wpatrywałem się w figurę Matki Bożej. Widziałem, że jest Ona przedstawiona w geście zasłuchania, jakby była w chwili Zwiastowania. Jej dłonie są złożone, a oczy zwrócone ku górze – mówi ks. proboszcz Opaliński. W ubiegłym roku napisał on słowa pieśni, a miejscowy organista Krzysztof Pisarski melodię, i odtąd często w Janowie ludzie śpiewają słowa: "O Matko Janowska z dłońmi złożonymi w geście modlitwy! Mieszkańców tej ziemi ucz ciągle słuchania, ucz nas wznosić ręce do Twego Syna, prosić Jego Serce. (…) Panno z Nazaretu, anioł Ci zwiastował, że Zbawca świata wyjdzie z Twego łona. Tyś odpowiedziała z serca pokornego: „Niech mi się stanie według słowa Twego”. (…) Matko słuchająca, Pani rozmodlona, Ty nasze sprawy weź w swoje ramiona! Zanieś je do Boga i naucz nas szczerze słuchać Jezusa i trwać w świętej wierze".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama