GN 43/2020 Archiwum

Solidarni z potrzebującymi

Trwają akcje charytatywne Caritas przed Bożym Narodzeniem. 8,5 ton żywności zgromadzono w trakcie jednej weekendowej zbiórki "Tak, Pomagam". 58 tys. świec na wigilijny stół rozprowadzanych jest w parafiach diecezji płockiej. Wspólnie z parafią św. Jadwigi Królowej Caritas Płocka przygotowuje paczki do 82 dzieci.

W tym roku do parafii diecezji płockiej trafiło 58 tys. świec w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. - To akcja, która dobrze się zakorzeniła. Jej tegoroczne hasło "Głodni Miłosierdzia" nawiązuje do rozpoczynającego się Roku Jubileuszowego. Warto dziś szukać i odnaleźć w sobie tę motywację do bycia miłosiernym - zauważa ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej. Dochód ze sprzedaży świec będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację chorych dzieci i letni wypoczynek dla dzieci z uboższych rodzin. Ponadto, 10 gr. z każdej sprzedanej świecy przeznaczane są na szersze, ogólnoświatowe cele; tym razem Caritas pomaga dzieciom uchodźców z Syrii.

Po raz 3. Caritas naszej diecezji wspomaga akcję „Pusta choinka”, organizowaną w parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Tym razem wytypowano 82 dzieci z rodzin, które potrzebują pomocy materialnej. We wspomnienie św. Mikołaja w kościele parafialnym stanęła choinka, na której zawisły ozdoby, do których przeczepiono karteczki z informacjami - imieniem i wiekiem dziecka oraz prośbą o przygotowanie upominku. Każdy, kto chciał włączyć się w akcję i zostać darczyńcą, mógł wziąć taką karteczkę i przygotować prezent. Jak informuje Caritas płocka, na choince nie została ani jedna kartka, co oznacza, że te dzieci znajdą prezenty pod choinką. Finał akcji odbędzie się 21 grudnia, o godz. 17 w SP nr 3.

Wciąż jednak można dołączyć się do przedświątecznej pomocy najmłodszym. Na swoim profilu FB Caritas Płocka zachęca: „Jest jeszcze wiele innych dzieci, którym również mamy nadzieję zapewnić radosne święta i dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o artykuły spożywcze, słodycze, zabawki, maskotki, artykuły szkolno-papiernicze itp., które można przynieść do siedziby Caritas w Płocku przy ul. H. Sienkiewicza 34”.

W ubiegły weekend można było spotkać wolontariuszy Caritas w 49 hipermarketach sieci handlowych Biedronka i Mila w Płocku, Mławie, Makowie Mazowieckim, Pułtusku, Żurominie, Sierpcu, Nasielsku, Płońsku i Nowym Dworze Mazowieckim. Klienci supermarketów mogli włożyć do koszyków Caritas żywność i środki czystości. W czasie dwudniowej zbiórki zgromadzono blisko 8,5 ton produktów żywnościowych, które zostaną przekazane w paczkach świątecznych dla osób indywidualnych i rodzin, a także trafią do podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, oraz do stołówek i świetlic Caritas.

Warto przypomnieć, że niedawno ukazał się raport Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego, który stwierdza, że w największą pomoc najuboższym w Polsce niesienie właśnie Kościół Katolicki. Pod jedną instytucją, np. Caritas diecezjalną, kryje się zwykle wiele dzieł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama