Czwarty i ostatni obiekt został oddany do użytku dla podróżujących. Przebudowany dworzec wybudowany został w ramach projektu "Innowacyjne Dworce Systemowe" (IDS).
Nowy dworzec jest bardziej funkcjonalny od poprzedniego. Obiekt został podzielony na na część dworcową i miejską. Pasażerowie mogą korzystać m.in. z ogrzewanej poczekalni, wyposażonej w całodobowe kasy. W budynku wygospodarowano również pomieszczenie dla dziecka z opiekunem. Pasażerowie i mieszkańcy Ciechanowa mogą skorzystać także z kiosku RUCHU, który zlokalizowano w części komercyjnej nowego dworca. To dobre miejsce, aby zrobić niewielkie, niezbędne zakupy przed planowaną podróżą. Podobnie jak na pozostałych IDS-ach, przed budynkiem pojawiły się również bankomat i paczkomat. Pod dworcową wiatą zlokalizowano natomiast stojaki na rowery. Na nowym obiekcie powstała również wiata z parkingiem dla rowerów i motocykli, a także wyznaczonym miejscem dla osób niepełnosprawnych. Obecnie powierzchnia zabudowy dworca wynosi blisko 295 m2.
Dworzec został dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku wygospodarowano m.in. ścieżki prowadzące, jest mapa tyflograficzna i specjalnie przystosowana toaleta. Nowy obiekt w Ciechanowie charakteryzuje się rozwiązaniami ekologicznymi. W budynku zamontowana została gruntowa pompa ciepła, a na dachu pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne. - Pozyskana w ten sposób energia posłuży do zasilania oświetlenia zewnętrznego. Dworzec wyposażono również w energooszczędne oświetlenie LED i dynamiczny system iluminacji, który pozwala na rozświetlenie stacji w momencie wjazdu pociągu na peron - informuje biuro prasowe PKP.
- Projekt innowacyjnych dworców systemowych ruszył w ubiegłym roku. Nowe dworce są ekologiczne i bardziej efektywne energetycznie. Obecnie pod kątem podobnych inwestycji analizujemy kolejne lokalizacje – mówi w rozmowie z "Gościem Płockim" Bartosz Szubski, dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP S.A.
Wykonawcą prac budowlanych było Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. Koszt realizacji wyniósł ok. 4,2 mln zł i został pokryty ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP S.A.
Dworzec w Ciechanowie to ostatni innowacyjny dworzec systemowy udostępniony w tym roku. Wcześniej PKP S.A. oddała do użytku również obiekty na stacjach: Nasielsk, Strzelce Krajeńskie Wschód i Mława. Koszt budowy innowacyjnych dworców systemowych w trzech mazowieckich lokalizacjach to około 14 mln zł. Jak informuje biuro prasowe, obecnie spółka analizuje kolejne lokalizacje pod realizację podobnych inwestycji. Pod uwagę brane są takie miejscowości, jak Pomiechówek, Sędziszów Małopolski, Oświęcim, Poznań Garbary czy Oborniki Wielkopolskie Miasto.
Agnieszka Otłowska