Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prorok w habicie

- Wasza gorliwość może zbudzić z letargu wiarę tych, którzy są daleko od Jezusa - mówił bp Libera do sióstr zakonnych posługujących w diecezji płockiej.

- Wy jesteście Eliaszem i Janem Chrzcicielem naszych czasów! - mówił bp Piotr Libera do zgromadzonych na spotkaniu opłatkowym w Rokiciu k. Płocka. - Wiem, że takie słowa z jednej strony nobilitują, lecz z drugiej mogą rodzić lęk związany z pytaniem: w jaki sposób wypełnić tę trudną misję? To prawda. Ale możemy, idąc wskazaną przez niego drogą, naszą "gorliwością zmniejszyć liczbę" tych, co w Boga nie wierzą, co od Boga odeszli, o Bogu zapomnieli. Możemy to zrobić: gorliwością w modlitwie osobistej i wspólnotowej, gorliwością w wypełnianiu codziennych obowiązków zakonnych, gorliwością w przygotowaniu katechezy, gorliwością w posłudze chorym i słabym, gorliwością w pełnieniu w Roku Miłosierdzia uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy, gorliwością w życiu na co dzień Jezusem i Jego Ewangelią.

- Tylko gorliwość Chrystusowych sług i Jego służebnic może "zmniejszyć liczbę" tych, co żyją wokół nas tak, jakby Boga nie było. Tylko wasza gorliwość - Siostry - może zbudzić z letargu wiarę tych, którzy są daleko od Jezusa. Nie zapali bowiem innych ten, kto sam nie płonie… - akcentował ks. biskup.

Odwołując się do trwającego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego bp Piotr pytał zgromadzone na Mszy św. siostry zakonne: - Czy był to czas pogłębiania miłości do Chrystusa i charyzmatu własnego zgromadzenia? Czy w tym dziękczynieniu Bogu za dar powołania udało się odkryć nowe wymiary jego realizacji? Czy w duchu wskazówek ojca świętego Franciszka, nasza teraźniejszość przeżywana była z pasją godną Chrystusowego ucznia? Czy z pasją przeżywaliśmy sprawy Kościoła Powszechnego, Kościoła diecezjalnego, którego cząstką jesteśmy? - pytał bp Libera siostry zakonne modlące się w kaplicy domu sióstr służek w Rokiciu k. Płocka.

- Wierzę głęboko, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby własną gorliwość ożywić i jej mocą przygotowywać ludzkie serca na spotkanie z Jezusem – tak, jak czynili to prorocy: Eliasz i Jan Chrzciciel. (...) Modlę się o to wszystko, bo wiem, że tylko z Jego pomocą zdołamy stać się Eliaszem i Janem Chrzcicielem naszej codzienności: ludem prorockim, który swą gorliwością będzie otwierał ludzkie serca przed nadchodzącym Synem Człowieczym - dodał biskup płocki.

Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych odbyło się w domu sióstr Służek NMP Niepokalanej w Rokiciu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama