Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przasnyskie okno wspomnień

Jak zmieniało się miasto nad Węgierką na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, pokazuje ciekawa wystawa fotograficzna.

Pomysł zorganizowania wystawy pojawił się podczas realizacji projektu "Strefa Podróży Małych i Dużych". Uczestnicy tego zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną przedsięwzięcia poznawali podczas cyklu weekendowych wycieczek swoje miasto i okolicę z ich historią, ciekawymi miejscami i wydarzeniami.

- Nasze "Strefy podróży małych i dużych" to promocja miasta i regionu – wyjaśnia bibliotekarka Iwona Robakowska. - Chcieliśmy, aby mieszkańcy poczuli się bardziej związani ze swoją miejscowością, aby poznali jej ciekawą historię, usłyszeli o miejscach, których już nie ma, a warto o nich pamiętać, aby poczuli się jak turyści i postrzegali swoje miasto jako inspirujące miejsce. Z uczestników wycieczek zrekrutowaliśmy dwa zespoły robocze - młodzieży i dorosłych - które pod opieką merytoryczną regionalisty Jana Chmielewskiego opracowały tematyczne szlaki turystyczne piesze po Przasnyszu i rowerowe po najbliższej okolicy - opowiada bibliotekarka.

Zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawa ”Przasnysz - powrót do przeszłości” stanowi kolejny punkt tego projektu. - Wystawa, do której zdjęć ze swoich zbiorów użyczyli nam mieszkańcy Przasnysza, regionaliści i miłośnicy naszego miasta i jego historii, pokazuje, jak zmieniało się nasze miasto, jego ulice, budynki i... ludzie - mówiła podczas wernisażu Iwona Robakowska. - Dzięki współczesnym fotografiom autorstwa Ewy Łukasiak możemy porównać te miejsca, przywołać wspomnienia, a może także odkryć nasze miasto na nowo - wyjaśniła bibliotekarka.

- Mam nadzieję, że ta wystawa okaże się oknem wspomnień, które dzięki niemu popłyną - dodaje dyrektor biblioteki Małgorzata Sobiesiak, mówiąc, że pierwsze inspirowane zdjęciami ciekawe rozmowy miały miejsce już podczas przygotowywania ekspozycji. Podobnie było także podczas wernisażu, którego uczestnicy z wielkim zainteresowanie oglądali prezentowane fotografie, żywo komentując przedstawione na nich miejsca, budynki i osoby. Było wiele pełnych barwnych wspomnień i rozmów. Nie brakowało nawet krytycznych uwag, korygujących zamieszczone przez organizatorów pod zdjęciami informacje.

Ekspozycja będzie dostępna dla oglądających do końca stycznia 2016 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama